G20

G20 zirvesinden aşının adil dağılımı çıktı

Dünya

G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Liderler, aşıya ve tedaviye tüm insanlığın eşit derecede erişebilmesi konusunda anlaştı. Pandemi ve etkileri ile küresel çapta mücadele vurguları yapılırken, yoksul ülkelerin borçlarının ertelenmesi çağrısı da konuşmalarda yer aldı.

G20 liderleri aşının adil dağılımı için anlaştı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in dönem başkanlığını yaptığı G20 Liderler Zirvesi sona erdi. G20 bildirisinde “Üyelerle birlikte, bütün insanlar için hesaplı ve eşit derecede erişilebilirliğin sağlanması için anlaşma sağlandı. Kapsamlı aşılamanın bir küresel kamu yararı olarak rolünün farkındayız” ifadeleri yer aldı.

Önceki gün video konferans ile toplanan zirvede, ana gündem maddesini Kovid-19 pandemisi ile uluslararası mücadele oluştursa da, küresel ekonomi ve piyasaların iyileştirilmesi ile uluslararası ticaretin güçlendirilmesi de liderlerin ele aldığı temel konulardı.

Çevrim içi yapılan G-20 Zirvesi’ne Türkiye’nin yanı sıra Almanya, ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu katıldı.

Aşı ve Borçlar

G20 zirvesinin en önemli gündem maddelerinden birini aşıya küresel çapta uygun fiyata ve adil şekilde erişim oluşturdu. Zirvenin ikinci önemli gündem maddesi ise pandemiyle daha da fakirleşen ülkelerin borçlarının ertelenmesi veya askıya alınması idi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Gutteres de, zirve öncesi yaptığı açıklamada, bütün dünyadaki insanların aşıya erişimini ve fiyatının ödenebilir olmasını hedefleyen uluslararası bir inisiyatif olan Covax’e dikkat çekmişti. Guterres, “Bütün G20 ülkelerini Covax’e üye olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Liderler de konuşmalarının başında özellikle bu iki konuya vurgu yaptı.

Erdoğan: Aşıyı İnsanlığın Hizmetine Sunacağız

Zirvenin ilk gününde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır. Bu çerçevede G20 platformu aşıya herkesin uygun maliyetli ve hakkaniyetli erişimini güvence altına alacak mekanizmaları hazırlamalı ve işletmelidir” çağrısını yaptı.

“Türkiye olarak biz de birinde insan deneylerine başladığımız toplam 16 aşı çalışmamıza bu anlayışla yaklaşıyoruz” diyen Erdoğan, Türkiye’nin üreteceği aşıyı tüm insanlığın hizmetine sunacağını vurguladı.

Merkel: Küresel Soruna Karşı Küresel Çaba

Yine zirvenin ilk gününde konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, aşıya bütün ülkelerin erişimi ve uygun fiyata sağlanması için destek istedi. “Küresel bir sorunun üstesinden ancak küresel çabalarla gelinebilir” diyen Almanya Başbakanı, bu konuda gelişmiş ve gelişmekte olan sanayi ülkelerinin üyesi olduğu G20 gibi oluşumlara özel görev düştüğünü vurguladı.

Putin: İşsizlik ve Yoksulluk Tehlikesi

Kovid-19’un, Büyük Buhran’dan bu yana görülmeyen sistematik bir ekonomik kriz başlattığını söyleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bazı olumlu sinyallere rağmen, salgın nedeniyle yaşanan toplu işsizlik ve yoksulluk dünya için en büyük tehlikeler. G20’nin rolü bu tehlikeleri bertaraf etmektir” değerlendirmesinde bulundu.

İtalya: Teşhis, Tedavi, Aşı Garanti Edilmeli

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, salgınla mücadelede tüm dünya toplumlarının teşhis, tedavi ve aşılara erişiminin garanti edilmesi gerektiğini ve bunların herkesin hakkı olduğunu söyledi.

Conte, “Tüm dünya toplumları için teşhis, tedavi ve aşılara erişimi garanti edilmelidir. İtalya için bunlar küresel varlıklardır ve birkaç kişinin ayrıcalığı değil, herkesin hakkıdır. Halk sağlığına yatırım yaparak Kovid-19’un yol açtığı korkunç sınamayla yüzleşmeliyiz ki bu hem ahlaki hem sosyal bir zorunluluktur” ifadesini kullandı.

Macron: Fakir Ülkelere Aşı Bağışlanmalı

Zirveye video mesaj yolu ile konuşma yollayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kovid-19 aşısına ve dağıtımına değindi. Macron, “Yıl sonuna kadar Kovid-19 aşısı kullanıma hazır olacak. Artık daha büyük bir mücadelemiz olacak, bu aşının herkes için ulaşabilir olması gerekli” ifadelerini kullandı.

Aşıyı sadece önde gelen zengin ülkelerin edineceği ve normal hayata döneceği bir durumun yaşanmaması gerektiğini belirten Macron, aşıların bir kısmının fakir ülkelere bağışlanması yönünde çağrıda bulundu.

AB’den ‘Borçlar Hafifletilsin’ Çağrısı

Avrupa Birliği (AB) liderleri de konuşmalarında G20 ülkelerine borç hafifletme çağrısı yaptı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “Az gelişmiş ülkelerin borçlarının daha fazla hafifletilmesi gerektiğine inanıyorum. Aşırı borçluluk döngüsünü kırmamız gerekiyor” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, “G20 Zirvesi’nde Dünya Sağlık Örgütü’nün salgına karşı küresel aşı ve tedavi programı ACT Accelerator’a 2020’nin sonuna kadar 4,5 milyar dolar yatırım yapılması çağrısında bulundum” ifadelerini kullandı.

Borç Ödemesi 2021’e Ertelenmişti

G20 ülkeleri, nisan ayında dünyanın en fakir ülkelerinin salgınla daha iyi mücadele edebilmeleri için borç geri ödemelerini yıl sonuna kadar erteleme kararı almıştı.

G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası yöneticileri de ekim ayında, salgından en fazla etkilenen ülkelerin borçlarının 6 ay daha ertelenmesine karar vermişti.

Böylece söz konusu ülkelerin, Haziran 2021’e kadar borç geri ödemesi yapmayarak salgınla mücadeleye daha fazla kaynak ayırabilmesi amaçlanmıştı.

ABD: Çığır Açtık

Zirvede yaptığı konuşmada, “ABD’nin krizle mücadelede var olan bütün kaynaklarını kullandığına, vergi kesintileri, enerji bağımsızlığı ve adil ticaret anlaşmaları ile eşsiz bir ekonomik toparlanmaya” vurgu yapan ABD Başkanı Trump, ülkesinin “agresif önlemler aldığını, çığır açan tedavilere öncülük ettiğini ve milyonlarca hayatı kurtaracak rekor hızda aşılar ve tedaviler geliştirdiğini” ifade etti.

Medya organları, görev süresi dolmadan önce zirveye son kez katılan Donald Trump’ın

zirvenin ilk gününde öngörülenden erken ayrılıp golf oynamaya gittiğini duyurdu.

Japonya: Salgın Sonrasına Hazırlık Yapılmalı

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, Japonya’nın dijitalleşme, çok taraflı serbest ticari çerçevelerin teşvik edilmesi ve tedarik zincirlerinin güçlendirilmesine yönelik politikalarda aktif rol oynayacağını kaydetti. Suga, salgınla mücadele, ekonomik büyümenin

yeniden sağlanması, uluslararası seyahatlerin sürdürülmesi ve Kovid-19 sonrası dönemin şartlarına hazırlanılmasına ilişkin G20’de güçlü mesajların verilmesi gerektiğini dile getirdi. Suga ayrıca, Kovid-19 aşısına tüm ülkelerin adil seviyede ulaşımının sağlanması gerektiğini belirtti.

Yoksul Ülkelere Yardım Çağrısı

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, G20 ülkelerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede yoksul ülkelere yardım etme çağrısında bulundu. Kovid-19 salgınının üstesinden gelmek için mücadele eden düşük ve orta gelirli ülkelerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Widodo, G20’nin dayanışma ve desteği olmadan bu ülkelerin, sağlık krizinin yanı sıra ekonomik durgunluktan kurtulmaları için daha uzun zamana ihtiyaç duyacağını ifade etti. G20 Zirvesi, küresel ekonominin en önemli organizasyonu olarak kabul ediliyor.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın