İşsizlik

Gençler: En Büyük Sorun İşsizlik

Güncel

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık işbirliği ile gençler üzerinde yurt çapında bir araştırma yapıldı. Araştırmada gençlerin önemli bölümünün mutsuz ve borçlu olduğu ortaya çıktı.

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık işbirliği ile gençler üzerinde yurt çapında bir araştırma yapıldı. Araştırmada gençlerin önemli bölümünün mutsuz ve borçlu olduğu ortaya çıktı. Gençlerin mevcut siyasi partilere güvenmediği, bir partinin programının tamamını okuyan gençlerin oranının sadece yüzde bir olduğu belirlendi.

Yapılan araştırmasında ilginç sonuçlara ulaşıldı. Araştırmada öne çıkılan bulgular özetle şöyle:

KENDİNİZİ NASIL TANIMLIYORSUNUZ

Gençler kendilerini kimlik tanımlamasında farklı kimliklerle tanımlarken birden fazla kimlikle tanımlama konusu en öne çıkan yapı. Bu noktada da milliyetçi–dindar, Atatürkçü–liberal ifadeleriyle tanımlama öne çıkıyor. Tek kimlikte ifade de ise gençler o kimliğin altında alt kimlikler görüyorlar. Mesela bir Atatürkçü kimliği öne çıkaran genç aynı zamanda milliyetçi olduğunu ve kısmen dindarda olduğunu ifade edebiliyor.

YÜZDE 60’DAN FAZLASI MUTSUZ

Gençlerin yüzde 25’i başarısız olduğunu ifade ederken yüzde 27’si kendini kısmen başarısız buluyor. Gençlerin “Ne kadar mutlusunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar da şöyle:

Yüzde 23 “Hiç mutlu değilim”, yüzde 27,5 “Mutlu değilim”, yüzde 23,5 “Ne mutluyum, ne mutsuz”, yüzde 18 “Mutluyum”, yüzde 7,8 “Çok mutluyum”.

Gençlerin yüzde 26,2’si mutluluk için parayı önemserken, yüzde 16,6’sı kariyer ve statüyü, yüzde 15’i aşkı, yüzde 11,3’ü aileyi, yüzde 12,4’ü maneviyatı önemsiyor.

Gençlerin yüzde 42,5’u yetişkinlerin kendilerini anlamadığından şikayet ederken, yüzde 38,8’i yetişkinlerin kendilerini az anladığını, yüzde 9,4’ü de yeterince anlamadığını ifade ediyor.

SİGARA, İÇKİ UYUŞTURUCU

Gençlerin yüzde 38’i hiç sigara kullanmadığını , yüzde 26,3 birkaç kez kullandığını, yüzde 23,7 haftada birkaç kez kullandığını söylerken, her gün kullananların oranı yüzde 11,3 olarak belirlendi.

Alkol kullanımında durum da şöyle: “Hiç kullanmadım” diyenler yüzde 51,3, “hayatımda birkaç kez” kullananlar yüzde 37,3, “haftada birkaç kez” kullandığını ifade edenler yüzde 9,2. “Her gün kullandığını” söyleyenler yüzde 2,2.

DİNİ İNANÇ

Gençlerin yüzde 82,8’i kendini dini inançlara sahip kişi olarak tanımladı. Bunlara, “sahip olduğunuz dini inancınız, davranış / tutumlarınızı etkiliyor mu?” sorusu yöneltildi. Gençlerin yüzde 15,1’i “hiçbir zaman” yanıtını verirken, yüzde 69,5’u “bazen, ara sıra” yanıtını verdi. “her zaman” yanıtını verenlerin oranı yüzde 15,4’te kaldı.

LAİKLİK

18-29 yaş grubu gençler çok büyük bir çoğunlukla dini inanç ve mezhep farklılığını arkadaş tercihlerinde önemsemezken,inanç ve mezhep farklılığını bir ayrılık alanı olarak görmüyor. Gençlerin laiklikle soruya verdikleri yanıtlar da şöyle: Yüzde 40,6 çok önemli, yüzde 31 az önemli, yüzde 18,8 önemsiz. Gençlerin yaklaşık dörtte üçü laikliği; Cumhuriyetin kazanımlarını korumada çok önemli görüyor.

ÖNCELİKLİ SORUN

Gençlere araştırmada, “Siz bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu?” sorusu da yöneltilmiş. Yüzde 46 ile ilk sırada işsizlik var. Onu yüzde 8,8’le hayat pahalılığı, yüzde 7,6 ile adalet, yüzde 5,7 ile eğitim geliyor.

KENDİLERİNİ ÖZGÜR HİSSETMİYORLAR

Gençlerin “Ülkemizde kendinizi özgürce ifade edebildiğiniz şartlar olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıtlar şöyle:Yüzde 43,8 kesinlikle olmadığını düşünüyorum, yüzde 29,3 kısmen olduğunu düşünüyorum, yüzde 15,2 kesinlikle olduğunu düşünüyorum, yüzde 11,7 kararsız.

HAYATIMIZ OLUMSUZ YÖNDE DEĞİŞTİ

Araştırmaya katılan gençlere “Şu an ki yaşam standardınızı 5 yıl öncesi ile kıyasladığınızda yaşam koşullarınızın ne yönde değişti?” sorusu da yöneltildi. Gençlerin yüzde 42,6’sı hayatının olumsuz yönde değiştiğini kaydederken, olumlu yönde değişti diyenlerin oranı yüzde 21’de kaldı.

GENÇLER DE BORÇLU

Gençlere borçlu olup olmadıkları da soruldu. Gençlerin yüzde 27’sinin 5-10 bin lira arasında, yüzde 26’sının 5 bin liraya kadar, yüzde 12,5’unun 10-20 bin lira arasında, yüzde 12,8’inin 20-40 bin lira arasında borcu bulunuyor. Hiç borcu olmayanların oranı yüzde 16.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın