covit 19 hasata

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız: Yoğunluk Ciddi Gecikmelere Neden Oluyor

Sağlık
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı açıklamada, vaka, hasta ve ölüm sayılarının her geçen gün giderek artması nedeniyle hastanelerde ciddi bir doluluk oranına ulaşılmış durumda olduğunu söyledi.

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı açıklamada, vaka, hasta ve ölüm sayılarının her geçen gün giderek artması nedeniyle hastanelerde ciddi bir doluluk oranına ulaşılmış durumda olduğunu söyledi. Bacaksız, “112’lerin ve filyasyon ekiplerinin hizmet verdiği sayılar da giderek tırmanmaktadır. Vakalardaki yoğunluk nedeniyle ciddi gecikmeler yaşanmaktadır. Tüm hizmet noktalarında güvenlik önlemlerinin ivedi olarak artırılması gerekmektedir. Sağlıkta şiddetin artması, kişi mağduriyeti kadar sağlık hizmetlerinin aksaması anlamına da gelmektedir ki, pandemi koşullarında sağlık çalışanları saniyelerle yarışmaktadır” dedi.

Koruyucu Ekipmanların Kalitesi Düştü

Sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman ihtiyacını da gündeme getiren Bacaksız şu bilgileri verdi:

“Pandeminin ağırlaşması ile birlikte koruyucu ekipman ihtiyacı da artmaktadır. Ancak artan talep karşısında tedarikte giderek daha fazla zafiyet ve gecikmeler yaşanmaktadır. Daha da önemlisi son dönemde sağlık personeline verilen kişisel koruyucu ekipmanlarda ciddi bir kalite düşüklüğü gözlenmektedir. Bu konuda acilen gerekli önlemler alınmaması durumunda sağlık çalışanları arasında vaka sayıları daha da artacaktır.”

Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri

Pandemi ile mücadelede birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi gerekirken, birinci basamak sağlık kuruluşları salgına karşı yeterince desteklenmediğini belirten Zekiye Bacaksız şu görüşleri dile getirdi:

“Aile Sağlığı Merkezi çalışanları pandeminin başladığı günden bugüne pek çok sorunla baş başa bırakılmıştır. Enfekte ve temaslı kişilerin istirahat raporları sorunu her ne kadar azalsa da yine filyasyon ekipleri tarafından ve hastane tarafından düzenlenmemesi sebebi ile aile hekimliğine yönlendirilmektedir. Bu nedenle Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının iş yükü ve bulaş riski artmaktadır. Aile hekimliği birimlerine yeterli miktarda KPA (Pnömoni) aşısı verilmediği için hastalarla sağlık çalışanları arasında şiddete kadar varan sıkıntılar yaşanmaktadır.

Pandemi nedeniyle korkup Aile Sağlığı Merkezi gelemeyen ve bu sebeple izlemi yapılmayan gebe-bebek-çocuk izlemlerinden performans kesintisi uygulanması nedeniyle çalışanlar ücret kaybına uğramaktadır. Ek ödemenin hesaplanmasında ve çalışanlarına ödenmesinde sorunlar yaşanmaktadır. Halen daha birçok ilde Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına hiç ödeme yapılmamıştır.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın