Kızılderililerin Gecesi

Günün Masalı:31 Ağustos

Yaşam

Kızılderililerin Gecesi

Amerika kıtası, dünyanın Asya’dan sonraki en büyük kıtasıdır. Kıta, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Güney Amerika olarak üçe ayrılır. Konuşulan dillere göreyse ikiye ayrılır kıta: Başlıca dilin İngilizce olduğu bölüm Amerika (Anglo Sakson) diye adlandırılır. İspanyolca ve Portekizce konuşulan ülkelerin tümü Latin Amerika diye adlandırılır.

Adını, bu toprakların yeni bir kıta olduğunu ilk fark eden Amerigo Vespucci’den alan Amerika kıtası, Avrupalılar gelmeden çok önce de kendine özgü bir uygarlığı yaşıyordu. Bu uygarlık Güney Amerika’da mimari ve görsel sanatlarda görülebilmektedir. Halk edebiyatı ve söylencelerse Latin Amerika edebiyatını etkilemiştir.

Bugün bu kıtanın yerli halkı genel olarak ‘Kızılderililer’ diye anılıyorsa da bölgelerine göre kabile adlarıyla anılırlar. Latin Amerika’nın ve dünyanın önemli yazarlarından Eduardo Galeno, ‘Ateş Anıları‘ adlı üç ciltlik kitabında söylencelerle Orta ve Güney Amerika tarihi oluşturur. Bu kitapta geceyle ilgili bir söylence de vardır. Söylenceye göre insanlar bir zamanlar uykuyu tanımıyorlarmış: “Güneş durmadan parlıyordu. Cashinahua Kızılderilileri de uykunun ne kadar tatlı olduğunu bilmiyorlardı. Büyük bir dinlenme gereksinimiyle, bu kadar çok ışıktan bitkin düşmüş olarak fareden geceyi ödünç aldılar.

Hava karardı ama farenin gecesi bir lokma yemek yiyip ateşin önünde bir sigara içmeye zor yetecek kadardı. İnsanlar daha hamaklarına uzanır uzanmaz sabah oldu.

Bunun üzerine tapirin gecesini denediler. (Tapir ormanlık ve bataklık alanda yaşar. 200-300 kilo ağırlığındadır. Burnu ve dudakları hortumlaşmıştır.) Tapirin gecesiyle rahatça uyuyorlardı, bu uzun ve çoktan hak ettikleri dinlenme hoşlarına gitmişti. Ama uyandıklarında o kadar çok zaman geçmişti ki, topraklarını dağ çalıları bürümüş, evlerini yerle bir etmişti.

Uzun uzun araştırdıktan sonra Güney Amerika’da yaşayan zırhlı bir hayvan olan armadillonun gecesinde karar kıldılar. Bu geceyi ondan ödünç alıp bir daha da geri vermediler. Gecesiz kalan armadillo gündüz uyur.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın