Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası

Havai Fişek Fabrikası’nda Patrona Adli Kontrole Bile Gerek Duyulmadı!

Yurt

Yasalar patronlardan yana olunca ölen işçi, emekçi öldüğüyle kalıyor. Bir de iktidar yanlısı, hatta etkili adsa değil ceza almak neredeyse ödüllendiriliyor. Örneğin Sakarya Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda olduğu gibi.

7 işçinin hayatını kaybettiği 127 işçinin yaralandığı Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan patlamayla ilgili görülen davada, fabrika sahibinin tutuklanma talebi yaş gerekçesiyle kabul edilmedi. Sanık hakkındaki adli kontrol de kaldırıldı.

Adli kontrole bile ‘gerek’ duyulmadı!

Sakarya Hendek’te faaliyet gösteren havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da meydana gelen patlamayla ilgili görülen davada fabrikanın sahibi Ali Rıza Coşkun için istenen tutuklama talebi “yaşının ilerlemiş olması” gerekçesiyle reddedildi. Sanık hakkındaki adli kontrol şartı da “gerekli olmadığı” için kaldırıldı.

Patlamayla ilgili yürütülen soruşturmada savcılık, hazırladığı iddianamesinde aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 şüpheli hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenmişti. Devam eden dava sürecinde fabrika sahibinin tutuklanma talebinin, yaşı nedeniyle reddedildiği öğrenildi. Mahkemenin kararında şu ifadeler yer aldı: “Sanık Ali Rıza Ergenç Coşkun hakkında Hendek Sulh Ceza Hakimliği, ‘yurtdışına çıkamama’ şeklinde uygulanan adli kontrol tedbirinin devamına; ‘belirli yerlere başvurmak şeklinde uygulanan adli kontrol tedbirinin sanığın ilerlemiş yaşı, mevcut delil durumu, Kovid-19 virüsü nedeniyle alınan tedbirler, sanık açısından adli kontrolün bu aşamada gerekli olmadığı hususları değerlendirilerek adli kontrolün kaldırılmasına (…) karar verildi.”

Konuya ilişkin bilgi aldığımız Makine Mühendisler Odası Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın, meslek, kitle örgütleri ve sendikalar ile avukatların da bulunduğu bir izleme komitesi oluşturduklarını belirtti. Gelişmelerin takipçisi olduklarını belirten Aydın, ocak ayında görülecek duruşma öncesinde konuya ilişkin bir basın açıklaması yapacaklarını da aktardı.

‘BİLİRKİŞİ’DEN: İHMALLER ZİNCİRİ

Coşkunlar’ın havai fişek fabrikasının bilançosu; 13 yılda 6 patlama, 9 ölü, 177 yaralı. Her olayın ardından fabrika isminin değişerek çalışmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı. Patlamanın ardından Aydınlık’ın ulaştığı bilirkişi raporu da ihmaller zincirini gözler önüne sermişti. Depolarda ruhsata aykırı 3 katı malzeme bulundurulduğu, yangın söndürme sisteminin olmadığı, elektrik sisteminin mevzuata aykırı olduğu ve 4 yıldır acil durum tatbikatının yapılmadığı tespit edilmişti. Raporla fabrikada izinsiz barut üretimi denemeleri yapıldığı da ortaya çıkmıştı.

NE OLMUŞTU?

15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre mesafeden, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi yaralanmıştı. Patlamaya ilişkin gözaltına alınan aralarında fabrika sahibi Ali Rıza Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun’un da bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, baba Coşkun daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Kontrollü imha amacıyla Adapazarı ilçesi Taşkısığı mevkisine getirilen fabrikadaki patlayıcıların, 9 Temmuz’da 11.35 sıralarında kamyondan indirildiği sırada yaşanan patlamada da 3 asker şehit olmuş, 8 jandarma personeli ile kamyon şoförü yaralanmıştı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın