Atama

İBB’de Genel Sekreterlik görevine tartışmalı atama

Güncel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreterlik görevini yürüten Yavuz Erkut emekli oldu. Erkut’un yerine Ali Babacan’ın bakanlık döneminde öne çıkan isimlerden Can Akın Çağlar getirildi. Bu atama CHP’de tepkiye neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Çağlar’ı 2012’de yolsuzlukla suçlamış, BDDK’dan istifa etmesini istemişti

İBB’DEKİ ATAMALAR TARTIŞILMAYA DEVAM EDİYOR

İBB Genel Sekreterliği’ne Ali Babacan’ın hükümette yer aldığı dönemdeki önemli bürokratlarından olan Can Akın Çağlar getirildi.

2003’te Ziraat Bankası A.Ş.’ye genel müdür olarak atanan Çağlar, 2011 yılında bankadaki görevinden ayrılarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda Kurul Üyesi olarak göreve başladı. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Ağustos 2012’de yaptığı açıklamayla Çağlar’ın BDDK üyeliğine tepki gösterdi, Ziraat Bankası’nda Can Akın Çağlar döneminde kredi yolsuzluğu yapıldığını iddia etti.

‘AKDAĞ’IN 20 ŞİRKETİNE YEDİŞER MİLYON’

Erdoğdu, Can Akın Çağlar döneminde, 20’nin üzerinde şirketi olan Dursun Akdağ’ın henüz şirketlerini kurmadan her bir şirketi için 7-7,5 milyon TL tutarında kredi aldığını öne sürdü. Çağlar’ın iddiasına göre Akdağ ‘Bu benim arkadaşımdır, bu krediyi kullandırmak istedim’ diyordu.

Erdoğdu, banka personelinin direndiğini, bu nedenle bazılarının sürgün edildiğini, bazılarının ise hakkında tutanak düzenlendiğini de öne sürdü.

Çağlar’ın abisi Bülent Çağlar, 2012’de Turkcell Yönetim Kurulu’na bağımsız üye olarak atanmıştı. Ancak bu atamanın, zamanın başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından “Bu kişinin kardeşiyle bir dönem iyi çalışmıştık ama artık bunlardan kimseyi bu tür yerlerde istemiyorum” diyerek engellendiği iddia edilmişti.

DURSUN ÇİÇEK’İN TEPKİSİ

Atamaya bir tepki de Eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek’ten geldi. Çiçek sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Can Akın Çağlar kimdir? Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarında FETÖ suç örgütü ve ortaklarının işlediği hukuk cinayetlerinin mağduru olduğumuz dönemde İstanbul’a tayin isteyen sevgili eşimi Ardahan’a süren Genel Müdür’dür. Bu infaz talimatını kimden aldı?”

Yorumunuzu Buraya Yazın