Cep Tablet

İkinci El Cep Telefonu ve Tablette Yeni Dönem: Sertifa ve Garanti Geliyor

Güncel

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve son aşamaya gelen yeni düzenleme ile ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde yeniden satışa sunulabileceğini açıkladı.

Bakan Pekcan, şunları kaydetti: “Bakanlığımızca hazırlanan ve son aşamaya gelen yeni düzenleme ile ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletler, belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabilecek.

Yeni sistem ile tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek. Düzenleme ile kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, savurganlığın  ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.”

12 AY GARANTİ ZORUNLU OLACAK

Ticaret Bakanlığı’ndan “yenileme yetki belgesi” alarak faaliyette bulunacak olan yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini anlatan Pekcan, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında “yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak” ifadelerini kullandı.

Pekcan, Yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek, söz konusu düzenlemenin yakın zamanda yaşama geçeceğini sözlerine ekledi.

20 MİLYON ADETLİK PAZAR VAR

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, şunları söyledi: “Türkiye’de halen yıllık 20 milyon civarında ikinci el cihaz pazarı mevcut durumda. Böylesine büyük bir pazarın ülkemize vergisel katkısı ise neredeyse yok denecek kadar az. İkinci el pazarının ortalama büyüklüğünün 12-15 milyar TL aralığında olduğunu söyleyebiliriz. İkinci el cihaz pazarının tamamına yakını kayıt dışı olarak ekonomiye hizmet ediyor. Bu doğrultuda bir yandan istihdam kayıpları yaşanırken, diğer yandan yasal kanal güçsüzleştirilerek sektörün gelişimi olumsuz yönde etkileniyor. Ticaret Bakanlığımızın son aşamamasına gelen yeni düzenlemesiyle birlikte ikinci el cep telefonu ve tabletler, belirli standartta yenilenerek, garantili şekilde satışa sunulabilecek. Yeni düzenleme ile birlikte ikinci el cihaz pazarı legalleşecek, vatandaşlarımızın güvenlik endişeleri ortadan kalkacak, tüketici haklarından doğan garanti hizmetlerine ikinci el cep telefonunda da ulaşabilecekleri, sektörel gelişimin destekleneceği sağlıklı bir ticaret ortamı doğacak. Devletimiz neredeyse hiç gelir elde edemediği bir pazardan vergi geliri elde edecek.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın