İlham Aliyev

İlham Aliyev: Öz Toprağımız Karabağ’ı Savunuyoruz

Dünya

Ermenistan ordusunun cephe hattı boyunca geniş kapsamlı bir provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı. Ermenistan’ın saldırısı üzerine siviller köylerini terk etmeye başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı ilk açıklamada, “Ermenistan’ın başlattığı saldırı neticesinde şehit ve yaralılarımız var” ifadelerini kullandı. Azerbaycan ordusu, Ermeni ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine karşı saldırı başlattı. Bu operasyonun Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin işgal altındaki Karabağ cephesinde son 30 yılın en büyük taarruzu olduğu kaydedildi. Azerbaycan tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun füze, top ve hava araçlarıyla Ermenistan ordusunun komuta noktalarını, manevra yapan birliklerini, askeri tesis ve araçlarını hedef aldığı aktarıldı.

Şiddetli çatışmalar tüm cephe hattında devam ederken, Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği” aktarıldı. Cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi.

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

6 KÖY İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan ordusu, devam eden karşı saldırıda, işgal altındaki bazı yerleşim birimlerini kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, düzenlediği basın toplantısında, uzun yıllardır işgal altında olan Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik yüksekliklerde kontrol sağlandığını belirten Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun sürdüğünü aktardı. Öte yandan, Azerbaycan Güvenlik Konseyi, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başkanlığında toplandı. İşgal altındaki toprakları savunma kararı alındı.

‘TESLİM OLUN’ ÇAĞRISI

Azerbaycan Askeri Komutanlığı, işgal altındaki Ağdere bölgesindeki Ermeni silahlı kuvvetlerinin garnizon komutanına, can kayıplarının artmaması için “direnmemeleri ve teslim olmaları” çağrısında bulundu. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermeni garnizonunun teslim olduğu takdirde savaş esirlerine ve sivil rehinelere yönelik muamelenin Cenevre Sözleşmesi ve diğer uluslararası hukuk normlarına uygun olarak yürütüleceği belirtildi. Açıklamada, Ermeni güçlerin direnişi sürdürdüğü takdirde silahlı herkesin etkisiz hale getirileceği kaydedildi.

ZIRLI ARAÇLARI BIRAKIP KAÇTILAR

Karabağ’daki çatışmalardan yayınlanan yeni görüntülerde, Ermeni tarafının zırhlı araçlarını bırakıp kaçtığı görüldü.

OHAL İLAN EDİLDİ

Azerbaycan Milli Meclisi, ülke çağında OHAL ve ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde savaş hali ilan edilmesi kararı aldı. Askeri durumun ilan edildiği büyük şehirler, Bakü, Gence, Göygöl ve Yevlah. Bu şehirlerde gece yarısından itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edileceği belirtildi.

İŞGAL SİYASETİ YÜRÜTÜYORLAR’

Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın başlattığı saldırı neticesinde şehit ve yaralıların bulunduğunu belirterek, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’ındır” dedi.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarının sürekli bir hale geldiğine işaret eden Aliyev, “Temmuzda Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırında, Tovuz istikametinde, yeniden top ateşleri neticesinde sivillerimiz ve bir hane zarar görmüştür. Bu Ermeni faşizminin gelecekteki göstergesidir” dedi. Saldırıların, Ermenistan tarafından başlatıldığının herkes tarafından bilindiğinin altını çizen Aliyev “İlk ölenler de Azerbaycan vatandaşları olmuştur. Azerbaycan, düşmana gereken cevabı vermiştir ve bir santimetre ileriye gidememişlerdir.

Düşman püskürtüldü ve toprak bütünlüğümüz korundu” şeklinde konuştu. Azerbaycan’ın savaşı Ermenistan topraklarına taşımak için yeterli gücünün bulunduğunu vurgulayan Aliyev, “Ancak bizim Ermenistan topraklarında askeri hedeflerimiz yok. Ermenistan’ın ilk hedefleri arasında Azerbaycan topraklarının işgali bulunmaktadır. Onların siyasi amaçları, Azerbaycan’ı yeni işgallerle zayıflatmaya çalışmaktır. İşgal siyaseti yürütmektedirler” ifadelerini kullandı.

MÜZAKERE SÜRECİNİ BOZMAYI AMAÇLADILAR

Ermeni yetkililerin, “Karabağ Ermenistan’ındır” şeklinde açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Aliyev, “Bu yalandır. Karabağ Azerbaycan’ındır. Bu tür zararlı açıklamalar, müzakere süreçlerine de darbe vurmaktadır. Ermenistan’ın amacı müzakere sürecini bozmak ve mevcut statükoyu korumaktır. Halbuki Minsk grubunda yer alan ülkelerin liderleri defalarca statükonun korunmayacağını ifade etmişlerdir. Bu da işgalin son bulması gerektiği anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

‘SAVAŞ DURUMU’ İLAN ETTİ

Ermenistan hükümeti, Dağlık Karabağ’daki vaziyet nedeniyle ülkede “savaş durumu” ve “genel seferberlik” ilan etti. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sosyal medyadan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Azerbaycan’ın, Dağlık Karabağ yönünden saldırı başlattığını ileri süren Paşinyan, “Durum şu anda hızlı bir şekilde gelişiyor. Gerektiğinde bilgi verilecek.” ifadesini kullandı. Paşinyan, Ermenistan hükümetinin Dağlık Karabağ’daki vaziyet nedeniyle ülkede “savaş durumu” ve “genel seferberlik” ilan ettiğini bildirdi. Ayrıca, Paşinyan’ın durumla ilgili Güvenlik Konseyini topladığı belirtildi.

Yorumunuzu Buraya Yazın