F-35

İNGİLİZ GENERALDEN F-35 İTİRAFI: BİZİ İFLASA SÜRÜKLEDİ

Güncel

Türkiye’nin ortağı olmasına karşın bir türlü alamadığı , F-35 savaş uçakları için İngiliz Ordusu’ndan yakınma gelirken S-400 bunalımı sırasında bir çok eleştiriye uğrayan projede Türkiye’nin aldığı tutum böylelikle kanıtlanmış oldu.

İngiliz general ve 2006-2009 yılları arasında İngiltere Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten Lord Richard Dannatt, ülkesinin büyük ölçüde savaş yeteneğini kaybettiğini söyleyerek, F-35 savaş uçaklarının “B” yani donanma versiyonunun İngiliz ordusunu iflasa sürüklediğini söyledi.

İngiltere’nin 2006-2009 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevini yürüten General Lord Richard Dannatt, The Mirror gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

İngiltere ordusunun büyük ölçüde savaş kabiliyetini kaybettiğini söyleyen Dannatt, “Ruslar bize gülüyor, Amerikalılar kafalarını sallıyor” ifadesini kullandı.

“F-35B’LER ORDUMUZU İFLASA SÜRÜKLEDİ”

Dannatt’ın iddiasına göre; İngiltere Savunma Bakanlığı, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait F-35B hayalet avcı uçakları yüzünden iflas etti. Her biri 80 milyon pound’a (840 milyon TL) satın alınan bu uçakların saat başı çalışma maliyetinin 90 bin pound (945 bin TL) olduğu kaydedildi.

İNGİLTERE 90 ADET F-35 SİPARİŞİNİ İPTAL ETTİ

ABD Hava Kuvvetlerinin bile daha ucuz savaş uçağı arayışına girdiğini söyleyen İngiliz general, ülkesinin 138 adet F-35B satın alma planının büyük ihtimalle 48’e düşeceğini dile getirdi.

İNGİLTERE F-35 SİPARİŞLERİNİ İPTAL ETTİ

İngiltere, F-35’lerin donanma versiyonu için verdiği 138 adet siparişin 90’ını iptal ederek, sadece 48 tane jet alacağını duyurmuştu.

F-35’LER CİDDİ ANLAMDA TARTIŞILIYOR

Geçen hafta ABD basınında çıkan iki haber ve Singapur Ordusu tarafından yayımlanan bir rapor, bu uçakların daha çok konuşulmaya devam edeceğini gösteriyor.

Singapur, F-35’lerle ilgili raporunu yayımladı: ALIS olmadan sadece 30 gün uçabilir

NBC News’te çıkan haberde F-35’in maliyeti F-16’larla karşılaştırılırken, Pentagon’un F-35 programından ciddi ders çıkartarak diğer savaş uçağı projelerinde benzer hataları yapmaması gerektiği vurgulandı. Washington Examiner’da yayaımlanan habrerde ise daha sert ifadeleri kullanıldı: “Pentagon ve Lockheed Martin, F-35 rezaletini aşmalı. F-35 programı, stratejik başarısızlığın bir başyapıtıdır.”

Öte yandan F-35 almak için harekete geçen Singapur, bu jetleri envanterine katmadan önce sıkı bir incelemede bulundu. F-35’lerin önemli kabiliyetlerinin olduğunu belirtilen Savunma Bakanlığı raporunda, uçakların ABD’ye bağımlı olmasını sağlayan ALIS sistemine değinildi. Raporda, “ALIS yazılımı olmadan bu uçaklar sadece 30 gün operasyonel olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın