Huawei

İngiltere Huawei ekipmanları yasakladı, Pekin’in yanıtı bekleniyor

Dünya

Geçtiğimiz günlerde İngiltere hükümeti, Çin teknoloji devi Huawei ekipmanlarının 5G ağında kullanılmasını yasakladığını açıklamıştı. Karar kapsamında İngiltere’deki telekom firmaları 31 Aralık’tan itibaren Huawei ekipmanı satın almayacak ve 2027 yılına kadar mevcut ekipmanların tümünü kaldırmak zorunda kalacak.

İngiltere sadece Huawei konusunda değil, Hong Kong meselesinde de aktif olarak Çin karşıtı politikasını sürdürüyor. Hong Kong için düzenlenen yeni ‘Ulusal Güvenlik Yasası’nı “temel hal ve özgürlüklere saldırı”olarak nitelendiren İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a İngiliz İşçi Partisi’nden “Gölge Dışişleri Bakanı” olarak adlandırılan Lisa Nandy “Çin polisinin vahşetine ve güvenlik yasasına karşıyız” diyerek destek vermişti. Bunun üzerine İngiltere, Hong Kong’tan ‘siyasi’ nedenlerle göçmek isteyenlere karşı vize imkânı verileceğini duyurmuştu. Son olarak İngiltere, Hong Kong’la yapılan suçluların iadesi anlaşmasını askıya aldığını, Çin’e uygulanan silah ambargosuna Hong Kong’u da dâhil ettiğini açıkladı.

Tüm bunların üzerine geçtiğimiz günlerde İngiltere, Pasifik’e uçak gemisi göndererek Çin’e karşı ABD ve Japonya ile askeri tatbikatlara katılacağını açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, son olarak BBC’ye 19 Temmuz’da yaptığı açıklamalarda Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu ve yaptırımlara maruz kalması gerektiğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta İngiltere ve ABD Dışişleri Bakanları yaptıkları telefon görüşmesinde Huawei 5G altyapısına karşı birlikte 5G çalışmalarını başlatacaklarını açıklamışlardı. 21 Temmuz günü ABD Dışişleri Bakanlığının resmi twitter hesabından “5G temiz ağlar girişimi”nin baş latıldığı duyuruldu. Duyuruyu ABD’nin dünya üzerindeki bütün elçilik hesapları eş zamanlı olarak paylaştı.

ÇİN: İNGİLTERE’NİN İDDİALARI TEMELSİZ VE UYDURULMUŞ

İngiltere’nin Huawei kararına yönelik Çin hükümetinin ilk tepkisi “temelsiz ve uydurulmuş” şeklinde olmuştu. İngiltere’nin Çin Büyükelçisi Liu Xiaoming de kararı “yanlış ve hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi. Global Times editörü Hu Xijin ise siyasi koşulların son tarihten önce değişebileceğini belirterek “İngiltere, Huawei’yi yalnızca 2027’ye kadar tamamen kaldırabilir, bu da Huawei’den ayrılmanın zor olduğunu gösterir.  Ancak bundan önce ve sonra değişiklik olabilir. Bunu da İngiltere-Çin çatışmasına dönüştürmek gerekli değil. Çünkü İngiltere burada zayıf halka” şeklinde açıklama yapmıştı.

Şimdi ise merak edilen Çin, başta Huawei konusu olmak üzere Hong Kong, Uygur ve Güney Çin Denizi meselelerinin toplamı düşünüldüğünde İngiltere’ye nasıl bir cevap verecek?

ÇİNLİ ŞİRKETLER YATIRIMLARI REVİZE EDEBİLİR

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Avrupa Araştırmalar Enstitüsünden Zhao Junjie, Global Times’a yaptığı değerlendirmede, Çin’in vereceği ilk ve etkili cevabın Çinli şirketlerin İngiltere’ye yönelik yatırımlarını revize etmek olduğunu belirtiyor. Avrupa’da en fazla Çin yatırımları alan ülkenin İngiltere olduğunu belirten Zhao, İngiltere’nin bu ayrımcı davranışı ile Çinli şirketler açısından adil ve açık bir iş ortamı sağlamasının artık tartışmalı hale geldiğini vurguluyor: “İngiltere’deki Çin şirketleri, İngilte re’nin meseleleri siyasallaştırması ile bazı büyük Çin şirketleri, özellikle de devlete ait olanlar yatırımlarını geri çekebilir. Geçmişte İngiltere’nin Hong Kong meselesine müdahalesi sonucu HSBC gibi bazı İngiliz şirketler acı çekmişti. Çinli şirketlerin yatırımları çekme kararını diğer Asya şirketleri de izleyebilir.”

İkili ticaretin önümüzdeki dönem daralabileceğini söyleyen Zhao, Çin’in bunu iç talebi genişleterek çözebileceğini ama Brexit sonrası ve Kovid-19’un sarsıcı etkileri altında İngiltere’nin burada seçeneksiz kalabileceğini belirtiyor. Ayrıca finans sektörü açısından da İngiltere’nin Çin açısından büyük bir pazar olduğunu, fakat bundan sonrası için Çin’in bunları İngiltere’nin Avrupalı rakiplerine devredebileceği konuşuluyor.

‘YUAN’IN AVRUPA’DAKİ ETKİSİ ARTABİLİR’

Profesör Zhao, Çin parası yuanın Avrupa’daki etkisinin artabileceğini ve euro ile güçlerini birleştirebileceğini tahmin ettiğini söylüyor. Bu da Brexit sonrası İngiliz poundunun Avrupa’daki baskınlığını sınırlayabilir. AB’nin sterlinin güçlenmesini görme konusunda isteksiz olduğu göz önüne alındığında euro ve yuan işbirliği Avrupa pazarında kademeli olarak genişleyebilir sonunda sterlinin baskılanması ise sonuçlanan bir yolu açabilir.

Brexit sonrası durgunlaşan İngiliz ekonomisi Kovid-19 ile birlikte çifte haneli daralma sürecine girdi. OECD’nin tahminlerine göre İngiltere ekonomisi 2020 yılı sonunda yüzde 15-20 arası bir daralma yaşayacak. İngiliz Merkez Bankası’nın tahminine göre ise Britanya ekonomisi son 300 yılın en derin krizine doğru yuvarlanıyor. Ayrıca ikinci çeyrekte yüzde 25 küçülme bekleniyor.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın