İngiltere

İNGİLTERE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AYRILMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Dünya

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB), sonunda ayrıldıklarını açıkladı. İngiltere’nin 31 Ocak’ta AB’den ayrıldıktan sonra aylarca süren uzatmalı geçiş süreci görüşmelerini takiben, iki eski ortak 24 Aralık’ta, İngiltere’ye 31 Aralık’ta en büyük piyasadan ayrılmasından sonra yumuşak bir iniş olanağı sağlayan ticaret anlaşması yaptı. Temel olarak, anlaşma, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren başlamak üzere İngiltere ile AB’nin nasıl yaşaması, çalışması ve birlikte ticaret yapmasını düzenleyen kuralları kapsıyor.

Anlaşma ayrıca, yeni yıla, bir ticaret koşulları anlaşması olmaksızın endişeyle giren İngiltere’deki işletmeler için Noel hediyesi oldu. Yine de gelecek aylarda daha ince ayrıntılara ihtiyaç duyulan finansal hizmetler gibi bazı gri alanlar olması nedeniyle tamamen sona eremez. Ancak, ticaret anlaşması açıkçası, herhangi bir boşluğu kapatmak için güçlü bir temel oluşturuyor. Bununla birlikte, iki taraf doğal olarak, iklim değişikliği, enerji, güvenlik ve ulaştırma gibi karşılıklı çıkar alanlarında iş birliği yapmaya devam edecek.

AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ayrılmayla ilgili olarak gazetecilere, “İngiltere, üye devletlerin sahip olduğu faydalar ile avantajlardan vazgeçmek için AB ve tek piyasadan ayrılmayı tercih etti.” dedi.

AYRILMA UZUN VADEDE YÜZDE 4 ORANINDA ÜRETİM KAYBINA YOL AÇACAK

İngiltere Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin tahminlerine göre, ayrılma, uzun vadede yüzde 4 oranında üretim kaybına yol açacak. Ayrılma ayrıca, yüksek tüketici fiyatları, istihdam kaybı ve ihracatın düşmesine de sebep olacak. Ancak şimdi boyalar dökülüyor, uzmanlar, ülke eski haline geri dönerken İngiltere’nin cesur adımını artıları ve eksileriyle inceliyor.

İlginç biçimde, geçen hafta Covid-19’un yeni bir türünün keşfedilmesinden sonra İngiltere sınırlarının kuşatılması, Brexit sonrası İngiltere’nin şimdi sembolik olarak karşı karşıya kalacağı türden bir senaryoyu yansıtıyordu. Binlerce kamyon ve sürücüleri, gidecekleri yere geçmeden önce koronavirüs testi yapılmayı bekledikleri için Fransa ile olan sınırda zor durumda kaldılar. Sürücüler ve sınır polisi arasında, sınırda bürokratik sıkıntıların yarattığı engeller yüzünden çirkin sahneler yaşandı.

AB’DEN AYRILIŞ İNGİLTERE’YE KENDİNİ YENİDEN KEŞFETME FIRSATI SUNUYOR

Öte yandan, AB’den ayrılış İngiltere’ye, yıllarca AB içinde kaldıktan sonra kendini yeniden keşfetme fırsatı sunuyor. Gözlemciler, İngiltere’nin adımlarını, 1922 yılında dünyanın dörtte birini kapsayan ve 458 milyondan fazla insanı yöneten bir süper güç olduğu İngiliz İmparatorluğu günlerine yeniden dönmek için atmak isteğini düşünüyorlar. Hâlihazırda İngiltere dünyanın çeşitli yerlerinde daha önceki önemli müttefikleriyle ticaret anlaşmaları imzalıyor. Amaç sadece, AB ortak piyasasında kaybedeceklerini telafi etmek için mümkün olduğu kadar ticaret yapmak değil, aynı zamanda ticaret anlaşmalarını, çoğunlukla diplomatik ve askeri birçok alanda iş birliğini teşvik etmek için kullanmak. Ancak son oyun sadece varsayımdan ibaret olmaya devam ediyor.

İkincisi, AB, üyelere sağlanan genel faydalar bakımından tamamıyla dağılmamış olabilir, bu da İngiltere ayrılmaya karar verirken ciddiye almış olabileceği önemli bir faktör olabilir. İngiltere’nin, AB’nin parçası olmak için ortalama 15 milyar pound (20,3 milyar dolar) ya da en az Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 0,06’sını ödediği tahmin ediliyor. Bu paranın yarısından fazlası para iadesi olarak iade edilse bile, kalan tutar içerde yoksulluğun ve güvenlik sorunlarının halledilmesinde işe yarayacaktı.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE İLGİ AZALIR MI?

Tejvan Pettinger’in, Temmuz 2019’da yayımladığı “AB Üyeliğinin Dezavantajları” başlıklı makalesi, tarıma olan aşırı bağımlılık, Euro tek para birimiyle ekonomik sorunlar, İngiltere’nin bazı kentlerinde aşırı kalabalığa yol açan emeğin serbest dolaşımı ve iç demokrasiyi tıkayan bürokrasi gibi verimsiz politikalar dâhil olmak üzere bu temel eksikliklerden bahsetti. Fakat AB kaslarını esnetebilse bile, AB’ye birçok ekonomik ve kültürel değer ekleyen çok değerli bir ortağını da kaybetti. AB, ülkenin bir imparatorluk olarak uzun tarihini kapsayan önemli ekonomik alanlardaki girdisi olmaksızın zayıftır. AB ayrıca ikili ticaretle meşgul olurken İngiltere’nin payı da azalacak. İngiltere’nin eski sömürgeleri ve eski ortaklarının bazıları, AB’den bağımsız olan İngiltere ile ilişkilerine daha çok enerji harcayacak.

ABD, dört yıl süren Trumpizm ile birleşen Covid-19’un etkileri nedeniyle daha derin bir sorunla karşılaştığı için, İngiltere ayrıca Batılı müttefikinin terk ettiği boşluğu doldurmak gibi zorlayıcı bir ahlaki görev de hissedebilir.

Dünya şimdi, Brexit’in, üyelik kapsamında kendilerini büyük denizdeki küçük balıklar gibi hisseden diğer üyelerine benzer eylemlere başvurması için ilham verip vermeyeceğini görmek için yakından takip edecek. Bu tür bir eğilim, hızla değişen bir dünyada AB’ye ilginin hem zayıfladığı hem de kaybolduğunun bir işareti olabilir. CGTN / Stephen Ndegwa

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın