Ayetullah Ali Hamaney

İran: Azerbaycan’ın toprakları kurtarılmalı

Dünya

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Hazreti Muhammed’in doğum yıl dönümü vesilesiyle devlet televizyonunda canlı yayınlanan bir konuşma yaptı.

Dağlık Karabağ’da, Ermenistan’ın, Azerbaycan topraklarını işgalinden kaynaklı çatışmalara değinen Hamaney, iki ülke arasındaki çatışmaların bölgenin güvenliğine de tehdit oluşturduğunu söyledi. Hamaney, “İki komşumuz arasındaki savaş acı bir hadisedir. En kısa zamanda sona ermelidir. Azerbaycan’ın tüm toprakları işgalden kurtarılmalı, Ermenilerin de güvenliği korunmalıdır. Uluslararası sınırlar ihlal edilmemeli ve teröristlerin bizim sınırlarımıza yaklaşmaları durumunda buna yanıt verilecektir” ifadelerini kullandı. Çatışmaların durdurulması gerektiğini vurgulayan Hamaney, şöyle konuştu: “Bunun temel koşullarından biri, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını iade etmesidir.

Bu kesinlikle yapılmalı ve uluslararası hukukta belirtilen sınırlara riayet edilmelidir. Uluslararası sınırlar işgal edilmemeli

ve teröristler de sınırlarımıza yaklaşmamalı. Bunlar sınırlarımıza yaklaşırsa

gereği yapılacak.”

‘KİM KAZANIRSA KAZANSIN…’

Hamaney, ABD’deki başkanlık seçimleri hakkında da ise “Kim kazanırsa

kazansın ABD’ye yönelik politikamızı etkilemeyecek. Bazıları şu ya da bu seçilirse ne olacağı hakkında konuşuyor. Evet, bazı olaylar olabilir ama bizi ilgilendirmez. ABD’ye karşı politikamız hesaplanmış ve nettir” açıklamasında bulundu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın