İran ve Suriye arasında Askeri İşbirliği Anlaşması

İran ve Suriye arasında Askeri İşbirliği Anlaşması

Dünya

İran Genelkurmay Başkanı General Mohammad Bageri ve Suriye Savunma Bakanı General Ali Eyub, Suriye’nin başkenti Şam’da düzenlenen toplantı ve çalışma oturumlarının ardından iki ülke arasında yürürlüğe girecek olan Askeri İşbirliği Anlaşması’nı imzaladılar.

Suriye haber ajansı SANA’ya göre, imzalanan anlaşma iki ülke silahlı kuvvetleri arasında işbirliği ve koordinasyonu içermektedir.

Görüşmeler sonrası ilan edilen sonuç bildirgesinde, başta teröre karşı mücadele olmak üzere farklı tehlikelere ve zorluklara karşı ikili koordinasyonun geliştirilerek devam edeceği kaydedildi.

TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE

İki Generalin ortak basın toplantısında Suriye Savunma Bakanı General Eyub; Suriye ve İran arasındaki ilişkilerin stratejik olduğunu belirtirken askeri ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin tehlikelere ve zorluklara rağmen tüm yönleri içerdiğine işaret etti.

General Eyub; Suriye’nin yeni zorluklara karşı da ısrarla karşı koyacağını ve ilkelerinden ödün vermeyeceğini vurgularken, terörün tüm şekillerine karşı mücadelede, müttefikleri ve dostları ile ısrarlı işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

General Eyub imza töreninde, “Siyonist rejim İsrail’in Suriye aleyhine savaşan güçlerin ortağı olduğunu ve İsrail’in düşmanca uygulamalarının bir bölümünü de terörist grupların oluşturduğunu” söyledi. Eyub, “ABD eğer Suriye, İran ve direniş eksenini dize getirebilseydi bunu anında yapardı” dedi.

SURİYE’YE FÜZE SAVUNMA DESTEĞİ

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanı General Bageri, direnç cephesinin, İran, Suriye ve bölge halkının askeri, savunma ve güvenlik alanlarındaki işbirliğini geliştirmede ısrarlı olduklarını yinelerken, anlaşmalar ve işbirliği yürüyüşünün devam edeceğini ve bu anlaşmalarının ikili işbirliği iradesini daha da güçlendirdiğini ifade etti.

General Bageri, anlaşmanın Amerikan baskıları karşısında iki ülkenin irade ve kararını güçlendirdiğini ve İran’ın askeri ilişkiler çerçevesinde Suriye füze savunma sistemlerini güçlendireceğini söyledi.

Bageri, mart ayının ikinci yarısında da Suriye’yi ziyaret ederek o ülke yetkilileri ile görüşmüş ve bazı çatışma bölgelerinde incelemelerde bulunmuştu.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın