İşsizlik

İşsiz sayısı katlanıyor

Ekonomi

Muhalefetin konuya ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 2017-2019 yıllarında işe başlayan bir milyon 484 bin 257 bin kişinin deneme süresinin ardından işten çıkarıldığını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, “2017-2018 ve 2019 yıllarında iş başı yaptırılarak deneme süresi sonucunda işten çıkarılan işçi sayısı ne kadardır?” sorusunu yanıtladı. Bakan Selçuk, 2017-2019 yılları arasında işten ayrılış nedeni “Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi” olarak bildirilen sigortalıların sayısının bir milyon 484bin 257 olduğunu açıkladı.

‘HER ÜÇ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ’

Önerge sahibi Gürer, Bakan Selçuk’un önergeye verdiği yanıtla ilgili değerlendirmesinde, ülkemizdeki işsizlik sorununu geldiği ürkütücü boyutlara dikkat çekerek, “Ülkemizde gerçek işsizlik rakamları, geniş tanımlı 10 milyondan fazla olduğu biliniyor. Her üç gençten biri işsiz. Üniversiteyi bitiren her dört gençten biri artık iş bulamayacağını tahmin ederek İŞKUR’a bile müracaat etmiyor. İşsizlik sorunu çığ gibi büyüyor. İnsanlar işsizlikten bunalıma giriyor. Sürekli işçilik yerine günlük yevmiyeli işçiliğe dahi razı hale geldi” dedi.

Üç yıl içinde 1.5 milyon kişinin, deneme süresi sonunda işten çıkarılmasının ayrıca üzerinde durulması gereken bir durum olduğunu vurgulayan Gürer, bu verilerin ‘işe al, dene, at’ olarak ele alınamayacağını, konunun çok boyutlu bir şekilde incelenmesinin de şart olduğunu belirtti. Gürer, deneme süresince, çalışanların TÜİK verilerine nasıl yansıdığının da açıklanmasını istedi.

İŞSİZLİK SORUNU CAN ACITIYOR

Türkiye’de işsiz sayısının bazı Avrupa ülkelerinin nüfusundan fazla olduğuna dikkat çeken Gürer, şunları söyledi: “İşe girdikten sonra deneme süresi bitiminde işten çıkarılanların sayısı, üç yılda bazı Avrupa ülkelerindeki toplam çalışan sayısından daha fazla. Üretimin düştüğü, tüketim ve ithalata dayalı bir ekonominin uygulandığı Türkiye’de, işsizlik sorununun daha da vahim boyutlara ulaşacağını görmek olmasıdır. İktidar, sorunu çözmenin değil zamana yayarak günü kurtarmanın peşindedir. Üniversite mezunu işsiz sayısında da ciddi artış vardır. Görünen o ki, işsizlik konusunda iktidarın planlı bir çözüm önerisi yoktur. Ayrıca deneme süresi geçici işçilik alanı olarak kullanılmakta olup güvencesiz, sendikasız ve düşük ücretli çalışmayı olağanlaştıran bu anlayışın da önü kesilmelidir.”

ÇALIŞAN DESTEKLERİ DEVAM EDECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde iş yerlerine ve çalışanlara verilen desteği “Normalleşme Desteği” adı altında sürdüreceklerini, böylece istihdamı korumaya devam edeceklerini bildirdi. Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Normalleşme Desteği’nin yasalaşarak 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Desteğin detaylarına ilişkin bilgi veren Selçuk şunları kaydetti: “Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren üç ayı geçmemek şartıyla, her ay için kısa çalışma veya ücretsiz izinde geçen aylık ortalama gün sayısı ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.”

BAŞVURULAR E-SGK ÜZERİNDEN

Bakan Selçuk, “Normal çalışma düzenine geçen çalışanın, kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda, işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri primlerden 1.103,63 lira mahsuplaşma yapılacaktır. Normal çalışma düzenine dönen ve ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu kapsamda, SGK tarafından 25 Ağustos’ta işverenler için tanımlama ekranı açılacaktır” bilgisini paylaştı. Bakan, Normalleşme Desteği’nden yararlanacak iş yerlerinin e-SGK kanalıyla başvuru yapmasının yeterli olacağını belirtti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın