Kurbanlık

İstanbul’a kurbanlık girişi 16 temmuz’da

Güncel

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, İstanbul’a kurbanlık hayvan girişinin 16 Temmuz’dan sonra başlayacağını belirterek, hayvan pazarlarında Kovid-19 salgını nedeniyle gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Karaca, 22 Haziran’dan başlayarak  hayvan sevk kontrol noktalarındaki denetimleri yoğunlaştırdıklarını ve bu çalışmayı 7 gün 24 saat esasına göre sürdürdüklerini söyledi. Kurban Bayramı nedeniyle hayvan hareketliliğinin yoğunlaştığını anlatan Karaca, şöyle devam etti: “121 araç usulsüz bir şekilde sevk yaparken yakalandı. Yaklaşık bin 600 büyükbaş, bin 400 civarında da küçükbaş hayvan ele geçirildi. Sağlık kontrolleri, hayvan hastalıklarıyla ilgili gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Anadolu Yakası‘ndaki işletmelerde Kurban Bayramı’nda satılmak üzere hayvan sahiplerine yediemin olarak teslim edildi.”

KOVİD-19 ÖNLEMLERİ

Karaca, Kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan önlemlerle ilgili de şunları söyledi: “Kurban pazarlarında çadırlar arasındaki mesafe 2 metre olacak, giriş ve çıkışlar ayrı noktalardan yapılacak, girişte mutlaka dezenfektan bulundurulacak, içeriye giren kişilerin ateşleri ölçülecek, ateşi 38 derecenin üzerinde olanlar alana alınmayacak ve sağlık kuruluşlarına sevk edilecek. Ayrıca maskesiz kesinlikle içeriye alınmayacak. İçeride mutlaka maskeyle dolaşılacak. 1,5 metrelik sosyal mesafeye uyulacak. Belli sayıda insan içeriye girebilecek. İstanbul’a kurbanlık hayvan girişi 16 Temmuz itibarıyla başlayacak. Yetiştiricilerimizden o tarihten önce gelmemelerini rica ediyoruz.”

KÜÇÜK PARÇALAR HALİNDE SAKLANMALI

Ahmet Yavuz Karaca etin muhafaza edilmesi konusunda da uyarıda bulundu: “Vatandaşlarımızdan etlerini saklamadan önce önce belli bir süre dinlendirdikten sonra ve küçük parçalar halinde dolaba yerleştirmelerini rica ediyoruz. Etleri büyük poşetlerle veya büyük parçalar şeklinde, 3-5 kilo halinde dolaba koyduklarında iç sıcaklık mutlaka yüksek kalıyor. Hızlı bir şekilde mikroorganizmalar orada ürüyor ve etin bozulmasına sebep oluyor, bu da değişik hastalıklara yol açabiliyor.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın