James Jeffrey

JAMES JEFFREY: SURİYE’DE ÇIKMAZA GİRDİK

Dünya
ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İsrail’in Times of Israel gazetesine konuştu.

Seçimleri kaybeden ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Suriye’de üç ana hedefe ulaşamadığını belirterek, “Bu hedefler tüm İran güçlerinin ülkeden çekilmesini sağlamak ve IŞİD’i tamamen yenilgiye uğratmaktı” dedi. ABD’nin, onuncu yılına giren çatışmaya siyasi bir çözüm bulmak için mücadele ettiğini belirten Jeffrey, “Yaptığımız şey Esad’ın sahadaki ilerlemesini durdurmaktı; fakat orada bir askeri çıkmaza girildi” dedi.

Jeffrey, ekibinin Suriye’deki ABD askeri varlığının gerçek düzeyini Beyaz Saray’dan gizlemesiyle ilgili önceki sözlerini yorumlayarak, Trump’ı bu konuda asla yanıltmadığını vurguladı.

Jeffrey, ABD güçlerinin liderliğindeki Suriye’deki uluslararası koalisyonun “sadece IŞİD ile savaşmakla kalmayıp, Esad’ın yer kazanmasını da engellediğini” belirterek, Türk kuvvetlerinin de aynısını Suriye’nin kuzeyinde yaparken “İsrail hava kuvvetleri ise, gökyüzüne hükmettiğini” sözlerine ekledi.

‘GEÇİCİ STRATEJİ UYGULANMALI’

Jeffrey, Suriye hükümetine karşı Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir ‘geniş koalisyon’a atıfta bulunarak, Rusya ve İsrail’in “bataklıkta başarısız bir devlet miras aldığını” ve bu çıkmazdan çıkmak için müzakere etmeye ve taviz vermeye zorlanacaklarını söyledi. ABD’nin, İran’ın Suriye’den çekilmesini içeren uzlaşmacı bir çözüme ulaşamadığı takdirde, “onların kazanmasını önlemek için geçici bir strateji uygulanması gerektiğini” de sözlerine ekledi. Jeffrey, İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarını savundu ve bu operasyonları durdurmanın tek yolunun İran ve İran destekli güçlerin Suriye’den çekilmesi olduğunu ileri sürdü.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın