Ziya Selçuk

Kafaya Bakar Mısınız? Ziya Selçuk: Öğretmen Maaşları En Büyük Yük

Yorum

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ne amaçladığı belli olmayan bir açıklama yaptı ve çok tepki çekti. Açıklama neydi? Açıklama şuydu: Eğitimde asıl yük öğretmenin maaşıyla ilgilidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesine bakarsanız, yatırım bütçesinin çok çok küçük olduğunu görürsünüz. Neye göre; personel maaşına göre… Bu tüm okullar için böyledir. Yani asıl yük kira varsa kirada ve öğretmen maaşındadır. Geri kalan yük vergi yüküdür ve elektrik su parasıdır. Eğer vergi yükü devam ederse, eğer maaş devam ederse büyük ihtimal bizim masraflarımız da büyük bir azalma olmaz.

Bu açıklamanın neresi düzeltilebilir. Kuşkusuz hiç bir yeri. Akaryakıt olmazsa araçlar hareket edemez, elektrik olmazsa lâmbalar yanmaz da diyebilirdi. Allahtan bunu anlayabiliyoruz.

Milli Eğitim Bakanı, Bakanlığın bütçesini Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın bütçesi ile karşılaştırsaydı daha doğru olmaz mıydı? Ya da ne ürettiği belli olmayan diğer kurumlarla…

Öğretmen geçmişi olan bir bakan yakınmak yerine Cumhurbaşkanı‘nın kapısını çalıp Milli Eğitim Bakanlığı‘nın bütçesinin artırılmasını istemiş mi? Dert yandığına göre istemesi gerekiyor. Biz de kendisine derdini bize değil Marko Paşa‘ya anlatmasını öneriyoruz.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın