Kamuda uzaktan ve esnek çalışma başlıyor

Kamuda uzaktan ve esnek çalışma başlıyor

Güncel

Bakanlıklar kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde çalışma esaslarını belirledi.

Koronavirüs vakalarının artması sonrası kamuda çalışma koşulları yeniden belirlendi. Kamu çalışanları için koronavirüs salgını sonrası gündeme gelen esnek çalışma modeline yönelik beklenen Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Genelgenin yayınlanması sonrası bakanlıklar harekete geçerek bakanlıklarındaki duruma göre uygulama esaslarını belirledi. Konu ile ilgili olarak bilgi veren bir bakanlık üst düzey yetkilisi, Cumhurbaşkanlığı genelgesinde kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla; çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanacağının belirtildiğini hatırlattı. Yetkili, “Bu ilke çerçevesinde, bakanlıklar çalışmalara başladı. Her bakanlık kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde durum değerlendirmesi yaptı ve yeni döneme ilişkin çalışma esaslarını belirledi. Pazartesi gününden itibaren yeni çalışma dönemi başlayacak. Aksaklıkların yaşanması durumunda hızla karar değişikliklerine gidilebilecek” dedi.

SAĞLIKTA DURUM

Sağlık Bakanlığı ve hastanelerde esnek çalışma düzeni de şöyle olacak:

“Sağlık Bakanlığı’nda ve hastanelerde esnek çalışma koşullarını ihtiyaca göre il, ilçe sağlık müdürlükleri, toplum sağlık merkezi başkanları hastanelerde başhekimlikler belirlenecek. İhtiyaç duyulması halinde anında değişikliklere gidilebilinecek. Dönüşümlü çalışmasına karar verilen personel, fiilen göreve gelmedikleri sürede idari izinli sayılacak. Esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar, görevlerini fiilen yerine getirmiş kabul edilecek. Ancak bu süre içinde kimse görev yaptığı il ve ilçe dışına çıkamayacak.”

OKULLARDA DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri de yaptıkları açıklamada yarından itibaren uygulanacak çalışma sisteminin esaslarının belirlendiğini bildirdi. Şu anda öğretmenlerin yeni eğitim dönemine hazırlandıklarını kaydeden bakanlık yetkilileri şunları söylediler:

“Bir süredir öğretmenlerimiz tam kadro okullarda eğitimden geçiriliyor. Sürekli seminerler yapıyor. Okul yöneticileri, bakanlığın genelgelerini dikkate alarak, uzaktan eğitim planlamasını yaptılar. Pazartesi gününden itibaren belli sayıda öğretmenin dönüşümlü olarak eğitim kurumunda bulunacağı bir sistem devreye girecek. Görevlendirmelerde zümre öğretmenlerinin dağılımına dikkat edilecek. EBA canlı sınıflarında gerçekleştirilecek dersler, okullarda hazırlanacak planlama doğrultusunda, teknik altyapı şartlarının uygun olması durumunda eğitim kurumlarında da yapılabilecek.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın