alaattin-cakici-kemal-kilicdaroglu

KEMAL ABİ !

Ulaş Karakaya Yazarlar

Ulaş-Karakaya-Isimlik

‘’Morte Alla Francıa Italıa Anesta” yani ‘Fransızlara Ölüm, İtalya’nın Çığlığıdır!’ Bir kısım Mafia kelimesinin doğuşunu, Sicilya’da Fransız işgalcilere direnen milis kuvvetlerin kullandığı bu slogan ile ilişkilendirir. Her ne kadar tartışılır olsa da bu yazı girişi için uygundur.

Bir klanın kardeşlik düsturu olarak şekillenen bu durum, feodal bağların güçlü olduğu aileler ve sülaleler çevresinde gelişir. Bu gelişimin başlangıcından itibaren yönetici erk ile ters düşülmesi ya da düşülmemesi neticesinde çeşit süreçler ile gelişir.

Topraklarımızda büyük Celali İsyanların yıllara yayılan o büyük etkisi eşkıyaları doğurmuştur. Bu eşkıyaların bir kısmı yönetici erk ile çelişmiş bir kısımda taşeronluğunu yapmıştır.

İktidar ile çelişen eşkıyalar, halkın bir nevi ilahi adalet beklentisinin yeryüzündeki temsilcileri olmuştur. ‘’İnce Memed‘’ romanı böyle bir iklimden doğar.

Şehirleşmenin hızlanması ile kabuk değiştiren eşkıyalar külhanbeylerine ya da kabadayılara dönüşür. Kabadayılar halkın gözünde garibanın ve ezilenin yanında bir profil çizer. Kerim Korcan’ın ünlü roman kahramanı ‘’Tatar Ramazan’’ ya da yakın tarihli günümüz dizilerinde ruh bulan ‘’Ramiz Dayı’’ karakterlerinin bu kadar sevilmesi, halkın haksızlığa karşı şekillenmesinin tezahürüdür. Ramiz Dayı gerektiğinde sertliğe başvurur ve gerektiğinde Şekspir’den bir tirad okuyabilir. Buna en uygun profil koğuşunu Yılmaz Güney ve sol militanlar ile paylaşan Dündar Kılıç’tır. Merak edenler Doğan Yurdakul’un ‘’Kabadayılık Efsanesi -Dündar Kılıç 1 ve 2’’ isimli kitapları okuyabilir.

NATO’ya girilmesi ve sola karşı Gladyo örgütünün kurulması ile kabadayılıktan mafyalığa giden sürecin taşları döşenir. Bir dönem işgalcilere karşı direnen milislerin adı olan MAFİA artık NATO’nun kirli işlerinde kullandığı tetikçilere dönüşmüştür. Alaattin Çakıcı, Abdullah Çatlı, Mehmet Ali Ağca gibi isimleri bu ikinci grubun içinde rahatlıkla sayabiliriz. Papa’ya suikast girişiminden Olof Palme’nin ve Abdi İpekçi’nin öldürülmesine kadar her türlü ulusal ve uluslararası cinayet ve cinayet girişimlerinde isimleri geçen bu isimler daima güçlünün yanında taraf tutarak kendi düzenlerini yaratmıştır. Bu düzen içinde, devletin desteğini arkasına alan isimler lümpen sınıflar arasında da büyük bir etki yaratmıştır. Bu etki güce yaslanmanın bir örneği olarak şekillenmiştir. Hatta bu mafyatik Türk tipi Holywood filmlerinde de kendini göstermiştir. Ünlü ‘’Baba’’ filmindeki uyuşturucu baronu Türk karakter ya da ‘’Olağan Şüpheliler’ filminin düşmanları öldürmesin diye tüm ailesini öldüren ‘’Kayser Söze’’ karakteri bu düzlem içinde değerlendirilebilir.

80 öncesi halkın yanında saf tutan devrimcilerin tasfiye edilmesi de 80 sonrası bu oluşumun gücünü katlamıştır. Tabiri yerindeyse köpeksiz köyde değneksiz gezmeye başlamışlardır. NATO içinde şekillenen bu paramiliter gücün kanunsuzlukları, çoğu zaman devlet dinamikleri tarafından görmezden gelinmiş, kimi zamanda bir işaretleriyle ortadan kaldırılmalarına sebep olmuştur.

Hayatları patronların iki dudağında olan bu isimlerin en korktukları çevre geçmişin bir hayaleti gibi peşlerini bırakmayan, devrimcilerin korkusudur. O korkudur ki Sedat Peker’e Dev-Sol militanının mezarı başında rahmet okutmuştur.

Ezen ve ezilen savaşında daima yerleşiklerden yana tavır koyan bu isimlerin çıkışları devlet dinamiklerinden bağımsız düşünülemez. Ancak burada Alaattin Çakıcı’nın son salvosu içeri atılmasını önlemek için son bir gayrettir. Ancak büyükler kararı vermiştir. Bundan geri dönüş yoktur.

Alaattin Çakıcı’nın CHP’li Edirne Belediye Başkanı tarafından makamında ağırlanması, Kılıçdaroğlu’nun büyük yürüşünde bozkurt selamı yapması; ya da dün Türkeş’in eşinden gelen telefonla duygulandığını söylemesi bu derin yapılanmaya şirin gözükme çabasından başka bir şey değildir.

Ramiz Dayı’nın dediği gibi ‘’Kemal abi sevdiğimiz bir abimizdi, adabı konuşmayı çok iyi bilirdi ama biraz fazla korkardı; şöyle bir de bozkurt işareti yaptı mı bana dokunmayacaklar sanırdı.’’

Ulaş Karakaya

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın