Kıbrıs

Kıbrıs Sorunun Çözümünde Federasyon Artık Seçenek Değil

Güncel

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kıbrıs sorunun çözümü için daha çok ‘federasyon’ modeli üzerinde müzakereler yürütülüyordu. Ancak 11 Ekim’de yapılacak seçim öncesinde “iki devletli çözüm” daha gür sesle dillendiriliyor. Adaylardan mevcut Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman federasyon modelinde ısrar eden adaylar olarak öne çıkıyor. Akıncı son olarak 25 Kasım 2019‘da, “çözüm için yeni bir süreç başlatmak” iddiasıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmüştü. Kıbrıs sorununun siyasi eşitlik temelinde kurulacak iki toplumlu ve iki bölgeli federasyon temelinde çözüleceğine inanan Akıncı, bunun ada için “en mümkün” çözüm modeli olduğunu savunuyor.

‘KKTC’NİN TANINMASI…’

Mayıs 2019’da kurulan UBP-HP koalisyon hükümetinde başbakanlık görevini sürdüren Ersin Tatar, Kıbrıs sorununda 50 yıldır tartışılan federasyon modelinin bir umut olmaktan çıktığını söylüyor. Tatar, son yaptığı açıklamalardan birinde “Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden ödün vermeden, KKTC’nin bir devlet olarak tanınması yönünde bir siyaset geliştiriyoruz” dedi. Seçim vizyonunu açıkladığı basın toplantısında ise “Artık federasyon dışındaki alternatif çözüm önerilerini de masaya getireceğim” diyen Başbakan Tatar, “Ancak amacı, hedefi, takvimi belli olmayan hiçbir sürecin içinde yer almaya niyetim yoktur. Halkıma bir beş yıl daha asla kaybettirmeyeceğim” ifadelerini kullandı. KKTC’de 2016’da kurulan YDP’nin Genel Başkanı Erhan Arıklı da cumhurbaşkanı seçilirse Rumlarla asla federasyon konusunu görüşmeyeceğini belirtiyor. Arıklı, seçilirse KKTC’yi tanıtacağını ve artık iki devletli çözümün konuşulması gerektiğini belirtiyor.

İŞBİRLİĞİNE DAYALI ORTAKLIK

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve üçüncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu‘nun müzakere heyetinde yer alan, Dışişleri Bakanı, cumhurbaşkanı adaylarından Kudret Özersay, “federasyon modelinde ısrarcı olmaktansa Kıbrıs’ta işbirliğine yönelik ortaklık modeli”nin görüşülmesinden yana. Milletvekili Serdar Denktaş da tıkanmış ve hiçbir yere varmayan iki toplumlu iki kesimli federasyon tezinden kurtulmaları ve alternatiflerinin var olduğunu hissettirmeleri gerektiğini savunuyor.

 EŞİT EGEMENLİK KKTC

KKTC siyasetinde  siyasetinde gür sesle dile getirilen federasyonun çözüm olmaktan çıktığı tezine Türkiye’den de destek geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, KKTC basınının Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki mesajlarının nasıl algılanması gerektiğiyle ilgili sorusunu yanıtladı. Crans Montana‘da 2017’de yapılan Kıbrıs Konferansı’nda tüm fırsatların Kıbrıs Rum tarafınca tepildiğini anımsatan Aksoy, “Biz de bundan sonra yeni bir müzakere sürecinde artık federasyon temelinde konuşmayacağımızı açık açık söylemiştik. Bunu hem biz, hem de Sayın Akıncı konferans kapanmadan önce dile getirmişti” ifadelerini kullandı. Aksoy, “Şunu da herkes biliyor, Kıbrıs Konferansı’nın başarısızlığa uğramasının nedeni, Rum tarafının Türk tarafının eşitliğini tanımamasıdır. Refahı paylaşmak istememesidir. En son doğal gaz konusunda da bunu görüyoruz. Zaten 50 yılı aşkın müzakere sürecinde, federal çözümle ilgili tüm ayrıntılar görüşüldü. Bundan sonra, bize göre federasyonla ilgili konuşacak hiçbir şey kalmamıştır. Siyasi eşitliğin kabul edildiğine ilişkin öne sürülen tüm unsurlar da muğlaktır. İçi boştur” değerlendirmesinde bulundu. Crans Montana‘dan bu yana geçen sürede Rum yönetiminin, doğal kaynakların paylaşımı konusunda da olumlu en ufak bir adım atmadığını vurgulayan Aksoy, bu durumda yeni bir müzakere sürecinin başlaması söz konusu olduğu takdirde, her şeyden önce diğer seçeneklerin ele alınmasının icap edeceğini, kendilerinin bunu söylediğini vurguladı. Aksoy, şöyle devam etti: “Artık Ada’daki gerçekler ve egemen eşitlik temelinde bir çözümün konuşulmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Bugün yaptığım açıklama ve Sayın Bakanımızın dünkü ifadeleri bu çerçeve içinde değerlendirilmelidir.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın