Kim Ki Duk

KORONAVİRÜS GÜNEY KORE’Lİ ÜNLÜ YÖNETMEN KİM Kİ DUK’U DA ALDI

Kültür-Sanat
Kazandığı ödüllerle dünya sinemasının damga vuran, Güney Kore’li ünlü yönetmen Kim Ki Duk, koronavirüs dolayısıyla 60 yaşına girerken hayatını kaybetti.

Kazandığı ödüllerle dünya sinemasının damga vuran, Güney Kore’li ünlü yönetmen Kim Ki Duk, koronavirüs dolayısıyla 60 yaşına girerken hayatını kaybetti. Zorluklarla dolu hayatında 1996’da Timsah‘la beyazperdeye adım atan Duk, arkasında kendine has bakış açısını, hikaye anlatma tekniğini, başarılarını bıraktı.

20 Kasım’da Letonya’ya gelen dünya sinemasının önemli ismi Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk, koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Letonya’nın başkentinde düzenlenen belgesel film festivali ArtDocFest/Riga’nın direktörü Vitaliy Manskiy, Delfi haber portalına demecinde, Jurmala şehrinde ev ve oturma izni almak istediği öğrenilen 59 yaşındaki yönetmenin öldüğünü, önceden planlanan bir toplantıya gelmeyince anladığını aktardı.

İŞÇİLİKTEN ASKERLİĞE

Kim Ki Duk, 20 Aralık 1960’ta Güney Kore Bonghwa’da Kyungsang’ın kuzeyindeki bir taşra köyünde doğdu. Oldukça yaramaz bir çocuk olan Kim, 9 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Seoul’e taşındı. Burada tarım eğitimi veren bir okula göderildi. Fakat maddi yetersizlikler yüzünden okuldan ayrılıp fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başladı. 20 yaşına geldiğinde deniz kuvvetlerine katıldı. Askeri hayata çok çabuk uyum sağlayan Kim, 5 yıl çavuş olarak görev yaptı. Bu askeri tecrübeleri ona insan ilişkileri ve karakter analizi açısından zengin bir birikim sağladı.

SİNEMA EĞİTİMİ ALMADI

1990 ‘da bir uçak bileti alabilecek kadar para biriktirip, sanat eğitimi almak için Fransa’ya taşındı. Geçimini, kendi resimlerini satarak kazanıyordu. 1993’te tekrar Kore’ye dönen yönetmen, film senaryosu yazmaya başladı ve bir yarışmada iki senaryosu birden ödül kazandı.

Kim Ki-Duk’un film kariyeri diğer yönetmenlerinkinden farklı başladı. Hiçbir zaman sinema eğitimi almadı ve hiçbir zaman başka bir yönetmenin yanında asistanlık yapmadı. Hiç kimsede görülmeyen bakış açısı ve kendine has hikâye anlatma tekniği buradan gelmektedir.

Kim, 1996 yılında küçük bütçeli Timsah adlı filmiyle ilk sinema deneyimine başladı. Hiçbir sinema eğitimi almayan Kim bu filmi ile Koreli film eleştrimenlerinden ağır eleştiriler aldı. Birçok adaylığı ve ödülü bulunan Kim Ki Duk, 2004 yılında Fedakar Kız filmi ile Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, Boş Ev filmi ile de Venedik Film Festivali’nde En iyi yönetmen ödüllerini aldı. 2011 yılında Arirang film ile Cannes Film Festivali’nin Un Certain Ödülleri bölümünde en iyi film ödülünü aldı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın