Dmitriy Peskov

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: Ankara ile Moskova’nın çıkarları kesişiyor

Dünya

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Russia Today’e (RT) yaptığı açıklamada “Türkiye Karabağ krizinin çözümünde askeri operasyonu, güç kullanımının olduğu bir senaryoyu onaylama yönünde tutarlı bir tavır sergiledi. Bu konuda Türk meslektaşlarımızla ciddi şekilde fikir ayrılığı yaşadık ve yaşıyoruz. Bununla birlikte, bu durum en üst düzey de dahil olmak üzere, tüm düzeylerde sıkı etkileşimi sürdürmemize engel oluşturmuyor” ifadelerini kullandı.

Sputnik‘in aktardığına göre, Rusya ve Türkiye liderlerinin sürekli diyalog halinde olduğunu belirten Peskov, “Belli başlı fikir ayrılıkları varken, liderler arasındaki işbirliği gerekli olması halinde birçok bölgesel konuyu çözmek için çabalarımızı bir araya getirme olanağı veriyor” dedi.

Moskova ile Ankara’nın çıkarlarının kesiştiği birçok nokta olduğunu ekleyen Peskov, “Rusya da Türkiye de bölgemizin istikrarlı, öngörülebilir ve barış içinde olmasıyla hayati derecede ilgileniyor. Rusya ve Türkiye’nin ticari-ekonomik, yatırım işbirliği anlamında çok fazla ortak çıkarı var. Bu etkileşim de Moskova’nın olduğu gibi Ankara’nın da çıkarlarına hizmet ediyor” dedi.

Peskov‘a Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasındaki anlaşmanın imzalanması sürecinde Putin ve Erdoğan’ın temas kurup kurmadığı soruldu. Peskov, “Elbette bu süreç sırasında temaslar oldu. Bu temas sonucunda gözlem merkezinin Dağlık Karabağ sınırları dışındaki Azerbaycan topraklarında konuşlandırılması konusunda anlaşma sağlandı” dedi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın