Erdoğan - Le Mond

Le Monde: Erdoğan Avrasyacı oldu

Güncel

Aydınlık Gazetesi‘nden Ali Rıza Taşdelen‘in haberi şöyle:

‘Yüzyıl sonra Erdoğan’ın Sevr Antlaşması’ndan intikamı’ başlıklı yorum-haber ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 5 yılını mercek altına alan Le Monde Gazetesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de NATO’ya karşı olan Avrasyacıların ‘Mavi Vatan’ doktrinini izlediğini yazdı.

‘Yüzyıl sonra Erdoğan’ın Sevr Antlaşması’ndan intikamı’ başlıklı yorum-haber ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 5 yılını mercek altına alan Le Monde Gazetesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de NATO’ya karşı olan Avrasyacıların ‘Mavi Vatan’ doktrinini izlediğini yazdı.Lİ RIZA TAŞDELEN

Le Monde Gazetesi 2-3 Ağustos 2020 tarihli sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı birinci sayfadan haberleştirdi; başlık: “Erdoğan veya Türk’ün İntikam Arzusu”. İç sayfalarında iki tam sayfa yer verilen haber yorumun başlığı ise “Türkiye: Sevr Anlaşmasının intikamı”. Gazete abonelerinin bir gün önce okuyabildikleri aynı haber yorumun başlığı ise: “Yüzyıl sonra Erdoğan’ın Sevr Antlaşması’ndan intikamı”. Haberi Le Monde Gazetesi’nin Türkiye muhabiri Marie Jégo ve gazetenin PKK/PYD’ye yakın haberler yapan muhabiri Allan Kaval hazırlamış.

Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 5 yılını mercek altına almış. Atlantik’ten kopan, Batı karşıtı ve Avrasya’ya yanaşan bir Erdoğan portresi de diyebiliriz. Suriye’nin kuzeyinde “Washington, Paris et Londra tarafından desteklenen PKK’ya karşı” başlatılan harekatlar, “Doğu Akdeniz’de Mavi Vatan’ın savunulması”, Libya ile “unutulmaz bir anlaşma” yapması, “Bu politik yönelimin araçlarını gerçekleştirmek için savunma sanayiini iki önceliğe doğru yeniden yönlendirmesi: deniz teçhizatı ve İnsansız, silahlı veya silahsız Dronlar (İHA ve SİHA’lar).”

AKDENİZ VE LİBYA’DA STRATEJİK OYUNU DEĞİŞTİRDİ

Türkiye’nin, Libya’nın Başkenti Trablus ve doğusundaki Misrata kentine hakim ve Birleşmiş Milletler’in tanıdığı meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Saraç’ı desteklemesi, Libya ile İmzalanan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması, Atlantik güçlerinin Doğu Akdeniz’deki planlarını bozmuş, başta Fransa ve ABD olmak üzere bu şer cephesinde panik yaşatmıştı. Kurulan Türkiye-Libya ittifakı yazıda şöyle değerlendiriliyor: “Kuzey Afrika ve Akdeniz’deki stratejik oyunu değiştirmesi muhtemel bir ittifak.”

Yazıda, Erdoğan’ın Dolmabahçe Sarayı’nda Saraç ile imzalanan anlaşmadan sonra yaptığı açıklamada, “Bu adımlar Sevr’in ters köşe edilmesidir” sözlerine yer veriliyor.

LOZAN BATI’YA KARŞI ZAFERİ SEMBOLİZE EDİYOR

Erdoğan Sevr’den neden bahsediyor deniyor ve şöyle devam ediliyor: “Yüz yıl önce, 10 Ağustos 1920’de imzalanan bu antlaşma, Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasını öngörüyordu, boş ve geleceği olmamasına rağmen, Türklerin kolektif bilinçaltında yara olarak kaldı. Sevr’in aşağılanması, daha sonra Ankara’da ulusal bir hükümet örgütleyen Osmanlı ordusunda muhalif olan ve Atatürk olarak bilinen Mustafa Kemal liderliğindeki direniş hareketinin katalizörü olacaktı… 1919-1922 Yunan-Türk savaşında Kemalist güçlerin Fransız, Yunan ve İtalyanlara karşı kazandığı zaferler, işgalcileri 24 Temmuz 1923’te Lozan’da imzalanan yeni bir antlaşmayı müzakere etmeye zorlayacaktı. Sevr’e karşı Lozan, Batı kuvvetlerine karşı zaferi sembolize ediyor.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın