Beyrut Limanı

Lübnanlı Siyasetçiler: Ayrışma değil, dayanışma zamanı

Dünya

Lübnan Üniversitesi, hukuki, idari ve siyasal çalışmalar merkezi müdürü Prof. Ahmad Malli, ‘Lübnan bu felaketi ulusal dayanışma ve dost ülkelerinin desteğiyle yenecektir’ dedi. Lübnan Arap Ulusal Birliği yöneticisi Muhammed Mawas da patlamayı ‘İç savaştan ağır yıkım’ olarak nitelendirdi.

Lübnan’ın Beyrut Limanı’nda önceki gün meydana gelen patlamada şu ana kadar 100’ü aşkın kişinin öldüğü, 4 binden fazla kişinin ise yaralandığı açıklandı. Patlama sonucu hâlâ enkaz altında kalanlar olduğunu belirten Kızılhaç yetkililerinden Kettaneh, Beyrut’taki hastanelerin kapasitesinin dolduğunu ifade etti.

Beyrut Valisi Marwan Abboud, 2 milyondan fazla kişinin yaşadığı başkentte patlama nedeniyle yüz binlerce kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti. Abboud, hasar gören ev sayısına ilişkin net bilgi vermezken, hem yerel hem uluslararası medyada çıkan haberlere göre, patlamada 300 bin ev hasar gördü.

Beyrut Valisi Marwan Abboud ayrıca, Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını belirtti.

Patlamanın sebebine ilişkin soruşturma sürerken, Lübnanlı yetkililer, 6 yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika‘da bir ülkeye sevk edilmek istenirken infilak ettiğini açıkladı.

Patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıktı, ardından tüm Beyrut’u sarsan çok güçlü bir patlama meydana geldi.

Kentteki lüks otellerin bulunduğu bölge ise, olayın meydana geldiği Beyrut Limanı yakınında yer alıyor. Ağır hasar bölgesindeki otellerin yüzde 90’ının kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor. Depodaki yangının kaza ile mi yoksa kasten mi çıktığı henüz bilinmiyor.

Patlamanın yaşandığı deponun hemen yanındaki tahıl silosu tamamen yıkıldı. Ülkedeki yerel medyaya göre patlama sonrası Lübnan‘ın elinde sadece 1 aylık tahıl stoku kaldı.

Yüksek Savunma Konseyi, başkentte 2 hafta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Konsey ayrıca, ordunun, Beyrut‘ta güvenliği sağlama görevini üstlenmesini, iç güvenlik güçleri, gümrükler, liman ve havalimanlarındaki silahlı güçler, silahlı koruma birlikleri ve itfaiyecilerin ordunun denetimine verilmesini kararlaştırdı.

Başkent Beyrut’ta yaşanan bu faciayı Lübnanlı siyasetçilerle konuştuk. Lübnan Üniversitesi, hukuki, idari ve siyasal çalışmalar merkezi müdürü Prof. Ahmad Malli ve Lübnan Arap Ulusal Birliği yöneticisi Muhammed Mawas gelişmeleri değerlendirdi.

‘DOST ÜLKELERİN DESTEĞİ İLE AŞACAĞIZ’

Lübnan Üniversitesi Profesörü Ahmad Malli patlamanın etkisini şöyle anlattı:

“Yarı resmi açıklamalara göre patlamaya yıllarca limanda saklanan tonlarca ağırlıktaki kimyasal maddeler sebep oldu. Bu büyük patlama Beyrut’u bir deprem etkisiyle salladı ve ardından şehrin çoğunu harap eden ve şimdiye kadar belirsiz sayıda kurban ve binlerce yaralıya neden olan bir şok dalgası geldi. Beyrut Valisi Marwan Abdoud olayı ‘ulusal felaket’ olarak ilan etti ve Başbakan ulusal yas ilan etti.

İnanıyorum ki, yaşam gücü ve enerjisiyle tanınan Lübnan halkı bu felaketi ulusal dayanışma ve Arap ve Müslüman kardeşlerinin ve dost ülkelerinin hızlı desteğiyle yenecektir.”

‘İÇ SAVAŞTAN AĞIR YIKIM’

Lübnan Arap Ulusal Birliği yöneticisi Muhammed Mawas ise yaşananları şöyle anlattı:

“Önceki gece Beyrut’ta yaşananlar iç savaş döneminde bile yaşanmamıştı, 15 yıllık çatışma döneminde bile yok edilemeyen alan dakikalar içerisinde yok oldu. Yok olan binalar, yıkılan hayati tesisler, sokaklarda yatan yaralılar… Hiroşima ve Nagazaki’yi andırıyordu. Henüz patlamanın kesin gerekçesi bilinmiyor ve soruşturma bekleniyor, ancak kesin olan şu ki uzun zaman önce imha edilmiş olması gereken kimyasalların depolandığı yerde patlama meydana geldi ve hala bir güvenlik olayı mı yoksa sadece ihmal mi bilinmiyor.

‘BEYRUT YİNE KÜLLERİNDEN DOĞACAK’

Bazıları olayı politik olarak sömürmek için aceleci davranıyorlar, biz bu tavrı şu an tamamen reddediyoruz. Çünkü bugün dayanışma zamanı, hayatını kaybeden, yaralanan, hala bulunamayan tüm siyasi ve dini guruplardan insanlarla ayırt etmeksizin dayanışma zamanı.

Şimdi herkesi felaketin neden olduğu zararı gidermek ve yaralılara tıbbi malzeme ve gıda sağlayarak yardım etmek için birlikte çalışmaya çağırıyoruz. Tüm dostlarımızı ve yoldaşlarımızı, hasar göre şehrimiz “Beyrut” u desteklemeye ve katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Harekete geçme zamanı. Beyrut tarih boyunca 7 kez depremle harap olmuş ve küllerinden yeniden yükselmiştir. Bu kez de öyle olacak.”

CUMHURBAŞKANI: SORUMLULAR CEZALANDIRILACAK

Öte yandan Başkent Beyrut’taki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Hassan Diyab ile bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Lübnan, soruşturma yapma, sorumluları ve ihmalkarları cezalandırma konusunda kararlı” dedi.

“Soruşturma sonuçlarının şeffaf bir şekilde ilan edileceğini ve yetkili mahkemeye sunulacağını” ifade eden Avn, Lübnan Yüksek Yardım Komisyonu’na kapsamlı bir çalışma yapma ve patlamadan zarar görenlere tazminat verilmesi için yoğun çaba gösterme çağrısında bulundu.

Güvenlik birimleri, sağlık çalışanları, itfaiyeciler ve sivil savunma ekiplerinin çalışmalarından övgüyle söz eden Avn, Lübnan’a yardım gönderen ülkelere de teşekkür etti.

Avn, ülkesinin büyük bir ekonomik krizin içinden geçtiğini hatırlatarak, hastanelere destek verilmesi ve yıkılan yerlerin yeniden imar edilmesi konusunda hızlı hareket edilmesi çağrısında bulundu.

BAŞBAKAN: BÜYÜK BİR ŞOK

Basın toplantısında konuşan Hassan Diyab da enkaz altında kalanları ve kaybolanları arama çalışmalarının hızlandırılması, yaralıların tedavisi ve evlerini kaybedenlere geçici barınak sağlanması için sarf edilen çabaların artırılmasını istedi.

Diyab, “Büyük bir şok yaşadık. Meydana gelen bu felaket, ifade gücünün çok üstünde. Tüm siyasi güçlerin tartışmaları bir kenara bırakmasını ve ülkeyi kasıp kavuran bu felakete yoğunlaşmasını umuyoruz. Herkesin, yardım etmek için çaba sarf etmesi ve vakit ayırması gerek” diye konuştu.

AKDENİZİN İNCİSİ

Lübnan’da büyük bir patlama sonucu yıkıma uğrayan Akdeniz’in en büyük limanlarından Beyrut Limanı (BL) ülke ekonomisinin can damarı sayılıyordu.

Patlamada büyük ölçüde tahrip olan BL, başkentin kuzeyinde Akdeniz kıyısında bulunuyor. Lübnan Dağları’nın eteklerinde yer alan liman, Doğu Akdeniz’in en büyük ve en işlek limanlarından biri olarak Lübnan ekonomisinde önemli bir role sahip.

Beyrut Limanı, konteyner, otomobil, kuru ve sıvı yük ve depolama tesisleri de dahil olmak üzere hem yolcu hem de kargo terminalleri ile 1,2 milyon metrekarelik bir araziyi kapsıyor.

Limanın genel kargo alanı 12 depodan oluşuyor ve 120 bin ton kapasiteli bir tahıl ambarını içinde barındırıyor. BL, ayrıca yıllık 1 milyon 200 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip.

Limanın toplam su havzası alanı 1 milyon 2 bin metrekare, toplam rıhtım uzunluğu ise 5 bin 655 metre. Liman, stratejik konumu ve sahip olduğu imkanlardan dolayı dünyanın en büyük denizcilik nakliye şirketleri tarafından aktarma merkezi olarak kullanılıyor.

Lübnan ekonomisinde hayati öneme sahip Beyrut Limanı, ülkeye gelen ithal ürünlerin de büyük oranının giriş noktası olarak biliniyor.

STRATEJİK ÖNEMİ

Beyrut Limanı, doğu Akdeniz’in en önemli limanlarından biri ve Lübnan’ın adeta deniz yolu ile dünyaya açılan kapısı konumunda.

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) 2018’de yayımladığı “Sevk Bağlantı Hattı” indeks raporuna göre, BL, sergilediği performans dolayısıyla dünya genelinde 171 liman arasında 38. sırayı aldı.

Bölgesel düzeyde BL, Orta Doğu’daki liman ülkeleri arasında aynı indekste 6. sırada bulunuyor. Raporda, hem bölgesel hem de dünya genelindeki sıralamasıyla BL’nin performansının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Liman, jeostratejik konumu itibarıyla Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve diğer Körfez ülkelerinin Akdeniz ile bağlantısını sağlayan önemli limanların başında yer alıyor.

HİZBULLAH: TÜM İMKANLARIMIZLA HAZIRIZ

Lübnan’daki Hizbullah Örgütü, Beyrut Limanı’ndaki patlamayı “elim bir facia” şeklinde nitelendirerek, birlik ve dayanışma çağrısında bulundu.

Hizbullah’tan yapılan yazılı açıklamada, “Elim facia, onun oluşturduğu benzeri görülmemiş yıkım ile insani, sağlık, sosyal ve ekonomi düzeyindeki tehlikeli sonuçları, bütün Lübnanlıların ve siyasi güçlerin dayanışma ve birlik içinde olmasını gerektiriyor” ifadesi kullanıldı.

Lübnan’ı vuran bu ulusal facia ve ilan edilen ulusal yas nedeniyle Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın dün yapması planlanan konuşmanın ileriki bir tarihe ertelendiği kaydedildi.

Sağlık personeli, insani yardım kurumları ve sivil savunma ekiplerine yardım çalışmalarında gösterdikleri üstün çabadan ötürü teşekkür edilen açıklamada, Hizbullahın tüm imkanlarının ihtiyaç durumunda Lübnan halkının hizmetine sunulacağı belirtildi.

İDDİALAR

Lübnan Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir, Beyrut Limanı’ndaki patlayıcı maddelerin oluşturduğu tehlike için 6 kez yargıya başvuruda bulunduklarını söyledi.

Söz konusu patlayıcıların oradan çıkarılmasını talep ettiklerini ancak hiçbir karşılık bulamadıklarını savunan Zahir, patlamanın nedeni için ise uzmanların raporunu beklediklerini ifade etti.

Zahir, ayrıca Beyrut Limanı’nda havai fişeklerin olup olmadığına dair bir soru üzerine de “Büyük ihtimalle havai fişekler vardı” dedi.

Liman müdürü Hassan Koraytem ise, bir gün önce patlayan maddelerinin yakınında herhangi bir patlayıcının depolanmadığını söyledi.

Koraytem, depoda var olan maddelerin tehlikeli olduğu bilindiğini, ancak ‘bu denli tehlikeli olduğu’ düşünülmediği de ekledi.

Diğer yandan, Lübnan’daki Hizbullah Örgütü’nün burada uzun menzilli füze programı yürüttüğü ve İsrail’in bu noktayı hedef aldığı öne sürüldü. Bu iddia sosyal medyada gündeme getirildi ancak iki taraf da bu iddiayı reddetti.

IRAK VE KATAR’DAN 3 SAHRA HASTANESİ

Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama nedeniyle Irak ve Katar’ın 3 sahra hastanesi göndereceği belirtildi. Lübnan haber ajansı NNA’da, Katar’ın iki sahra hastanesi göndereceği, bunlardan her birinin 500 yatak kapasiteli olacağı ifade edildi. Haberde, Irak’ın da bir sahra hastanesi ile kriz döneminde kullanılmak üzere petrol göndereceği bilgisi yer aldı.

FİLİSTİN YAS İLAN ETTİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Beyrut’taki patlamada hayatını kaybeden Lübnanlılar için ülkede bir günlük yas ilan etti. Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre Devlet Başkanı Abbas, Filistin halkı ve devletinin Lübnan ile dayanışmasını ortaya koymak adına bir günlük yas ilan etti. Kararla birlikte ülkedeki tüm bayraklar yarıya indirildi. Abbas ayrıca Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile yaptığı telefon görüşmesinde, patlamada hayatını kaybedenler için taziyede bulundu.

TÜRKİYE: HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Beyrut Limanı‘ndaki patlamanın ardından Lübnan’a Türkiye başta olmak üzere Suriye, Katar, Mısır, Ürdün, Irak, İran, ABD , Rusya ve Birleşmiş Milletler’den yardım teklifleri ile dayanışma açıklamaları geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnanlı mevkidaşı Mişel Avn’ı telefonla arayarak Türkiye’nin Lübnan’ın yanında olduğunu ve Lübnan için sağlık başta olmak üzere ihtiyaç duyulan her alanda insani desteğe hazır olduklarını belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Lübnan’da dün yaşanan patlamanın ardından Türkiye’nin Lübnan halkının acil ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar başlattığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çalışmaların başladığını vurgulayan Aksoy, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir. Bu zor günleri, dayanışma ve iş birliği içinde bir an evvel atlatması temennisiyle dost ve kardeş Lübnan’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın