Aleksandr Lukaşenko

Lukaşenko’dan Belaru’ta Turuncu Devrim Peşindeki Batı’ya Anayasa Anımsatması

Dünya

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, yemin töreni ardından açıklama yaparak kendisinin meşruiyetini tanımadığını ilan eden Batılı devletlere, ‘Önemli olan, bunun ülkemizin anayasasına uygun olmasıdır’ yanıtını verdi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Cumhurbaşkanlığı yemin törenini duyurmadıkları için bazı devletlerin “şikayetçi” olduğunu belirterek, “Belarus yasalarına göre Batı devletlerini, hatta genel olarak kimseyi uyarmak zorunda değiliz. Bu bizim ülkemizin iç sorunudur” dedi.

Lukaşenko, Çin Büyükelçisi Cui Qiming’i kabulünde yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı yemin törenini gizli yaptığı” savlarına yanıt verdi.

Bazı devletlerin, özellikle de komşu ülkelerin Belarus ile ilgili yapıcı olmayan tutuma sahip olduğuna dikkati çeken Lukaşenko, Polonya, Litvanya, Ukrayna, Çekya ve bazı devletlerin kendilerine ülkesindeki Cumhurbaşkanlığı yemin törenini bildirmediği için kızgın ve şikayetçi olduğunu söyledi.

‘ÜLKEMİZİN İÇ SORUNU’

Lukaşenko, “Belarus yasalarına göre Batı devletlerini, hatta genel olarak kimseyi uyarmak zorunda değiliz. Bu bizim ülkemizin iç sorunudur. Törenin ‘sır’ içinde yapıldığı konusunda eleştiri var. Yemin törenine askerlerle birlikte yaklaşık 2 bin kişi davetliydi. Böyle bir sırrı saklamak neredeyse olanaksız” diye konuştu.

İlk kez yemin töreni yapmadığı için bu olayı büyütmediklerini ve bunun bir “sır” olmadığını vurgulayan Lukaşenko, tören öncesinde geleneksel olarak şehrin her yerinde konvoyla dolaştıklarını ve insanların bunu gördüğünü dile getirdi.

Lukaşenko, bu törenin sır gibi gösterilme çabasının hafta sonu sokağa daha çok protestocu çıkmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

MEŞRUİYET YANITI

Batılı devletlerin cumhurbaşkanlığının meşruiyetini tanımadığını da anımsatan Lukaşenko, “Tanımıyoruz diye bağırıyorlar. Biz kimseden seçimlerimizi tanımasını ya da tanımamasını, yeniden seçilen cumhurbaşkanının meşruiyetini tanımasını ya da tanımamasını istemedik. Önemli olan, bunun ülkemizin anayasasına uygun olmasıdır” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB), Belarus‘ta 9 Ağustos‘ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından önceki gün yemin ederek göreve başlayan Aleksandr Lukaşenko‘nun meşruiyetinin bulunmadığını, seçimin sonucunu tanımadığını bildirmişti.

AB VE ABD: TANIMIYORUZ

AB adına açıklama yapan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belarus’taki seçimin “adil ve özgür olmadığını” iddia ederek, sonuçlarını tanımadıklarını yinelemişti.

Aynı şekilde ABD Dışişleri Bakanlığı da, Belarus Cumhurbaşkanı Alexandr Lukaşenko‘yu ülkenin seçilmiş meşru lideri olarak tanımayacağını açıkladı.

Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı açıklamada, “ABD Alexandr Lukaşenko’yu Belarus’un seçilmiş meşru lideri olarak tanıyamaz. Önlerindeki yol Belarus halkının bağımsız gözlem altında yapılan serbest ve adil seçimlerle kendi liderlerini seçme hakkını kullanmalarını sağlayacak ulusal bir diyalog olmalıdır” ifadesini kullandı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın