Macron

Macron’dan Lübnan’a ‘Reform’ Dayatması

Dünya

Beyrut Limanı’ndaki patlama sonrası Lübnan’da ‘siyasi reform’ çağrıları yapan ve müdahale sinyalleri veren Fransa, ülkenin iç işlerine karışan söylemlerine devam ediyor. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı Macron’un reform gündemiyle Lübnan’a bir resmi ziyarette daha bulunacağı açıklarken, reform yapılmadığı takdirde ülkenin ‘yok olma riskiyle karşı karşıya bulunduğunu’ savundu.

RTL Radyo’ya konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, “Eğer onlar (Lübnanlı yetkililer) reformları hayat geçirmezse, uluslar arası toplum açık bir çeke imza atmayacaktır. Bunu hızlıca yapmalılar çünkü bugünkü risk Lübnan’ın ortadan kaybolmasıdır” dedi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Macron’un pazartesi Fransa’dan ayrılacağı, salı günü Lübnanlı yetkililerle görüşmeler gerçekleştireceği duyuruldu. Açıklamaya göre Macron’un gündeminde, ‘Lübnan yeni bir hükümet arayışındayken, yeniden yapılanma çabalarını hızlandırmak ve aynı zamanda siyasi meseleleri istişare etmek’ olacak.

YOL HARİTASI BİLE ÇIKARMIŞLAR

Öte yandan Euronews’in haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Lübnanlı politikacılara, ‘dış yardımların önünü açmak ve ülkeyi ekonomik çöküş de dahil olmak üzere çok sayıda krizden kurtarmak için gereken siyasi ve mali reformları içeren bir yol haritası’ gönderdi. Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi tarafından yetkililere iletilen ve “konsept rapor” olarak da tanımlanan yol haritası, iki sayfadan oluşuyor. Raporda yer alan içerik, yabancı bağışçılar tarafından uzun süredir talep edilen reformları kapsıyor.

Macron’un krizden çıkış ‘yol haritası’nda, Merkez Bankası’nın denetimi, acil reformları hayata geçirebilecek bir geçici hükümetin atanması ve bir yıl içinde erken seçime gidilmesi gibi maddeler yer alıyor. Mektupla ilgili ne Fransa Dışişleri Bakanlığı ne de Elysee Sarayı yorum yapmadı. Ancak Macron’un Lübnan ziyaretinde bu maddeleri de görüşeceği tahmin ediliyor. Beyrut Limanı’nda meydana gelen ve 200’e yakın kişinin hayatını kaybetmesine, binlerce kişinin de yaralanmasına neden olan patlamanın ardından zaten ekonomik krizde olan ülke daha da zor duruma düştü. Beyrut meydanında protestolar yeniden başladı. Hem dış hem de iç baskılara direnemeyen Hasan Diyab hükümeti istifa etti.

Diğer yandan ABD ve Fransa başta olmak üzere Batılı ülkeler patlamayı fırsat bilerek Lübnan’ın iç işlerine müdahale etmeye ve kendi istekleri doğrultusunda ‘siyasi reform’ çağrıları yapmaya başladılar. Lübnan’a yapacakları yardımları da kendi taleplerinin yerine getirilmesi şartına bağlıyorlar.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın