Maduro Seçimi Kazandı, ABD Yine Sonucu Tanımadı

MADURO SEÇİMİ KAZANDI, ABD YİNE SONUCU TANIMADI

Dünya

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro‘nun liderliğindeki ittifak, Ulusal Meclis (AN) seçimlerinde zafer ilan etti.

Seçimlerin ön sonuçlarına göre, sandıkların yüzde 82’si açıldı. Buna göre, oyların şu ana dek yüzde 67’sine sahip olan Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ve Simón Bolívar Büyük Yurtsever Cephesi‘nin (GPP) oluşturduğu koalisyon zafer kazandı.

Maduro, televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Ulusal Meclisi, Venezuela halkının çoğunluğunun oyuyla kazandık. Bu, demokrasi için hiç şüphesiz büyük bir zafer” ifadesini kullandı.

Maduro, başkent Caracas’ta askeri kışlada oy kullandıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte de, “Yaptırım, zulüm, acı ve ıstırap vebasından sorumlu bir meclisin egemenliğine son vermenin zamanı geldi” yorumunu yapmıştı.

Venezuela Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Indira Alfonzo, 277 koltuklu Ulusal Meclis’in (AN) üyelerini belirlemek için yapılan seçimde Maduro‘nun Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ve müttefiklerinin, sandalyelerin yüzde 67’sini aldığını açıkladı. Alfonzo, öte yandan 20 milyon kayıtlı seçmenden yüzde 31’inin sandık başına gittiğini söyledi.

Seçimi takip etmek üzere Venezuela’ya17 ülkeden heyet ve gözlemciler gelmişti. Bu kişiler arasında eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve eski Kolombiya Senatörü Piedad Cordoba da bulunuyor. Türkiye‘den ise Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü (LAMER) Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu, milletvekilleri ve yüksek hakimlerin bulunduğu geniş bir gözlemci heyeti seçimleri takip ediyor.

AMERİKANCI MUHALEFET ÇUVALLADI

Ülkede 2015’te yapılan parlamento seçimlerinde sağcı muhalefet oyların yüzde 65’inden fazlasını alarak 167 sandalyeli Ulusal Meclis’te 112 sandalyenin sahibi olmuştu. 2018’deki başkanlık seçiminde Maduro bir kez daha başkan seçilince muhalefet seçim sonuçlarını tanımamış ve Meclis Başkanı olan 37 yaşındaki Juan Guiadó’yu meşru başkan ilan etmişti.

ABD ve bazı Avrupa Birliği ülkeleri de siyasi kriz körükleyerek Maduro’nun meşruiyetini tartışmaya açmıştı.

ABD bu gerekçe ile ülkede Maduro’ya karşı darbe girişiminde bulunmuş, AN Başkanı Guaido’yu devlet başkanı olarak tanıdığını ilan etmişti. Washington yönetimi, Maduro’nun

devrilmesi için ekonomik yaptırımlar da uyguluyor. Yaptırımlar arasında Nisan 2019’ten

bu yana yürürlükte olan petrol ambargosu da bulunuyor. Ülkede yaptırımla sebebiyle yüksek enflasyonun yanı sıra, sık elektrik kesintileri, akaryakıt, su ve doğal gaz sıkıntısı yaşanıyor.

Maduro, parlamento seçimlerini yapıp iktidarın tekrar mecliste çoğunluk elde etmesini sağlayarak ABD ve AB’nin, AN Başkanı’nı ülkenin meşru devlet başkanı olarak kabul etmesini sonlandırmayı hedefliyordu.

ABD destekli darbeci Juan Guaido ise, seçimleri “hileli ve antidemokratik” ilan ederek boykot çağrısı yapmıştı. Seçim zamanı da ülke dışında olan Guaido, seçimleri ‘geçersiz’ ilan etti ve seçimlerin ardından, sosyal medyada “Sizce seçimler geçersiz sayılmalı ve yeniden başkanlık seçimi yapılmalı mı” diye anket düzenleyeceklerini duyurdu.

ABD, Avrupa Birliği ve Amerika Devletleri Örgütü (OAS), seçimlerin kabul edilebilir demokratik şeffaflık standartlarına uymadığını öne sürerek, seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıklamıştı.

ARREAZA’DAN POMPEO’YA: MAĞLUBİYETİNİZ MUTLAK

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise seçimlerin “Maduro tarafından tasarlanan

dolandırıcılık ve sahtekarlık” olduğunu öne sürdü.

Pompeo, Twitter’dan yaptığı açıklamada “gayri meşru Maduro rejimi tarafından açıklanan sonuçlar Venezuela halkının iradesini yansıtmıyor ” ifadesini kullandı.

Pompeo’ya Twitter hesabı üzerinden yanıt veren Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ABD seçim tartışmalarını hatırlattı.

Pompeo’yu “zombi” olarak tanımlayan Arreaza, şu mesajı paylaştı: “Bir zombi konuştu! Hem de patronuna göre ABD seçimlerinde bir sahtekarlık olmasına rağmen.

@SecPompeo, gerçeği sakince ve teslimiyetle kabul edin: Venezuela’daki mağlubiyetiniz mutlaktır. Umarız yakında Diplomasi Dışişleri Bakanlığı’na ve Beyaz Saray’a geri döner.”

MADURO: KİMSENİN KOLONİSİ DEĞİLİZ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da, seçimleri boykot eden muhalefete ve sonuçları tanımayacağını ilan eden ABD’ye sert yanıt verdi: “Kuzey Amerika imparatorluğu, bizi sömürgeleştirmek için demokratik kurumları, kurumsal çerçevemizi yok etmek istiyor. Bu Latin Amerika için bir kolonizasyon projesidir. Halkımızın kendi kaderini tayin etmesine saygı duyulmasını talep ediyoruz. Venezuela kimsenin kolonisi değil.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın