Basın Kartı

Meclis’te Gazetecilerin ‘yıpranma hakkı’nın tekrar kart koşuluna bağlanmasına itiraz

Güncel
Gazetecilerin ‘yıpranma hakkı’ tekrar basın kartı şartına bağlandı. Karara itiraz eden Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, ‘Basın kartı şartı adaletsizlikte ısrarı gösterir, iptali istenmeli’ dedi. TGC ve TGS de karara karşı açıklama yaptı.
Hakların karta bağlanmasına itiraz

Anayasa Mahkemesinin 2019 yılında yıpranma hakkından yararlanma koşulunu “basın kartı”na bağlayan hükmü iptal etmesinin ardından yapılan düzenlemede, yeniden basın kartı koşulu konuldu. Meclis’in aldığı karara “Hukukla savaşan bir Meclis olmaz” ifadeleriyle itiraz eden Türkiye Gazeteciler Sendikası’ndan (TGS) yapılan yazılı açıklamada, “Gazeteciliği karttan ibaret gören anlayış gazetecilerin taleplerine kulaklarını tıkadı. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar dikkate alınmadı” denildi.

TGS: Anayasa’ya Aykırı

Sektörün önemli bir bileşeni olan matbaacıların da kapsam dışında tutulduğuna dikkat çekilen TGS’nin açıklamasında, şu ifadeler yer aldı: “Temel bir hak olan sosyal güvenlik hakkının ancak kanunla sınırlanabileceğine ilişkin Anayasanın 13. maddesinin ihlâl edildiği’ tespiti ile Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ‘basın kartı şartı’nın yeniden getirilmesi gazeteciler arasında ayrımcılıktır. Türkiye’de gazetecilik faaliyeti yürütenlerin yarısından azında bulunan basın kartı gazetecilik mesleği için bir şart, bir zorunluluk değildir. Gazetecilerin tamamı çalışırken yıpranmaktadır. Mesleğin zorlukları, yıpratıcı yanları kart koşulu aramazken yıpranma hakkı için kart koşulu aranmaktadır. Bu düzenleme Anayasa’ya aykırıdır.”

‘Koşullar Karta Bakmıyor’

“Sendika olarak yıpranma payının tüm gazeteciler ile matbaa çalışanlarını kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi için mücadelede edeceğimizin bir kez daha ilân ediyoruz” talebine yer verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “11 saat kamera başında yayın yapan medya çalışanını yıpratan koşullar cebindeki karta bakmamaktadır. 24 saat deprem bölgesinde, enkaz başında çalışan muhabiri, onun göndereceği haberi gazeteye ya da televizyona aktaran meslektaşımızı yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır. Uzun süreli yayınlar nedeniyle baygınlık geçiren televizyoncuyu yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır. Savaş bölgesinde canı pahasına halka gerçeği ulaştırmaya çalışan foto muhabirini yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır. Milletvekilleri yasa çıkartırken, gece yarılarına kadar bu bilgileri topluma ulaştıran gazeteciyi yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır.”

‘Yanlışta Israr’

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de gazetecilerin yıpranma hakkının Anayasa Mahkemesi’nin daha önceki kararına rağmen yine basın kartı şartına bağlanmasını “yanlışta ve adaletsizlikte ısrar” olarak değerlendirdi. Nazmi Bilgin, Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçesini dikkate alarak teklifin tüm basın çalışanlarını kapsayacak şekilde genişletilmesini talep eden gazeteci örgütlerinin çağrılarının duyulmadığı ve muhalefetin önergesinin Ak Parti ve MHP milletvekillerince reddedildiğini bildirdi. Yasanının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidilmesini isteyen Bilgin, “Gazetecilik saygın ve zor bir iştir. Basın kartı olmayanlar yıpranmaz anlamına gelen bu yasa ayrımcıdır. Ayrıca, gazetecilik yapmak için basın kartı gerekmediği gibi kart yokken de bu meslek yeterince yıpratıcıdır. Bu yasa Anayasa Mahkemesince iptal edilmelidir” dedi.

TGC: Yeni Bir Düzenleme Yapılmalı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 212 sayılı yasayla değiştirilen “5953 Sayılı Basın İş Yasası ile çalışıyor olmaları” yeterliyken gazetecilerin beş yıl erken emekli olmasını sağlayan yıpranma payının iktidar tarafından basın kartı taşıma şartına bağlanmasına tepki gösterdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı: “TGC Yönetim Kurulu olarak bu süreçte, yıpranma payı hakkı için sadece Basın İş Kanunu ile çalışıyor olmanın yeterli olmasını talep ettik. Konuyu tüm partilere ilettik. TGC Ankara Temsilcimiz Taylan Erten, Meclis’te Plan Bütçe Komisyonu’nda yapılan toplantıya katılarak gazetecilerin sorunlarını anlattı ve soruları yanıtladı. Ancak iktidar, beş yıl erken emekli olabilmek için Basın İş Yasası ile çalışıyor olsa bile gazetecilere basın kartı taşıma zorunluluğu getirdi. Bu karar gazetecilerin yeni bir hak ihlali yaşayacakları anlamına geliyor… Basın İş Yasası ile çalışan tüm gazetecilerin yıpranma hakkından yararlandırılmasını sağlayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Ayrıca gazetecilik yaptıkları halde işverenleri tarafından Basın İş Yasası ile çalıştırılmayan, 4857 Sayılı İş Kanunu’na bağlı çalıştırılan meslektaşlarımızın yıpranma payından yararlanmalarını sağlayacak bir düzenlemenin de yapılması için iktidara ve muhalefete çağrı yapmayı sürdürüyoruz.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın