Julian Assange

MEKSİKA, ASSANGE’A SIĞINMA HAKKI VERMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Dünya

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iadesi reddedilen Wikileaks‘in kurucusu Julian Assange‘a siyasi sığınma hakkı vermek için İngiltere hükümeti ile görüşeceklerini belirtti.

Obrador, düzenlediği basın toplantısında, Assange’ın ABD’ye iade talebinin reddedilmesi kararını kutladı ve bunu “adaletin zaferi” olarak değerlendirdi.

Assange‘ın serbest kalmasından yana olduğunu belirten Obrador, “Assange’ın özgür kalması ve Meksika’nın kendisine siyasi sığınma teklif edebilmesi adına İngiltere hükümetine başvurunun yapılması için Dışişleri Bakanı’ndan gerekli işlemleri yapmasını isteyeceğim.” ifadesini kullandı.

Obrador, ülkesinin sığınma hakkı konusundaki hassasiyetine değinerek, “Ancak sığınma hakkı elde eden kişinin hiçbir ülkenin siyasi meselelerine müdahale etmemeye özen gösterme sorumluluğu bulunmaktadır.” diye konuştu.

Assange‘ın affedilmesi ve serbest bırakılması çağrısı yapan Obrador, ülkesinin Assange’a sığınma hakkı vereceğini ve kendisine koruma sağlayacağını vurguladı.

ASSANGE’IN DAVASI

İngiltere‘de hakim Vanessa Baraitser, Assange’ın, iade edilmesi durumunda intihar edebileceğini belirterek ABD’nin talebini reddetmişti.

ABD, Londra’nın dışındaki Belmarsh Hapishanesi’nde tutulan 49 yaşındaki Assange‘ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında olduğu 18 suçtan yargılamak için İngiltere’den iadesini istiyordu.

İade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilen Assange’ın destekçileri ve avukatları, Assange’ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi amaç güdüldüğünü, akıl sağlığının risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki koşulların İngiltere’nin insan hakları yasalarını ihlal ettiğini belirtiyordu.

Basın örgütleri de Assange’ın yayımladıkları nedeniyle yargılanmasının kötü bir örnek oluşturacağını ve bundan sonra ABD’nin herhangi bir gazeteciyi casusluk suçlamasıyla yargılayabileceğini vurguluyordu.

AMERİKA’NIN ASSANGE İÇİN ÇABALARI SÜRÜYOR

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adalet Bakanlığı, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange‘ın ABD’ye iadesi için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

İngiliz mahkemesinin, Assange’ın ABD’ye iadesi talebini reddetmesinin ardından, ABD Adalet Bakanlığından açıklama geldi.

ABD Adalet Bakanlığı Sözcüsü Marc Raimondi, yaptığı yazılı açıklamada, İngiliz Mahkemesinin vermiş olduğu karardan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

İngiliz Mahkemesinin, Assange’ın “siyasi motivasyon, siyasi suç, adil mahkeme ve ifade özgürlüğü” gibi iddialarını reddettiğini anımsatan Raimondi, “Assange’ın ABD’ye iadesi için çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın