Elektronik Harp Korumalı El Telsizi (EHKET)

Milli telsizde ilk teslimat tamam

Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “TSK’ya ilk teslimatları yapılan Elektronik Harp Korumalı El Telsizi (EHKET) yurtdışına da ihraç edilmeye başlandı” ifadesini kullandı. Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kurum ile ASELSAN arasında imzalanan TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sözleşmesi kapsamında kara, deniz ve hava unsurlarının taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçları milli olarak geliştirilen yazılım tabanlı telsizlerle karşılanıyor. Sırt, araç ve sabit merkez konfigürasyonlarından oluşan telsizlere ise bir yenisi daha eklendi. Elektronik Harp Korumalı El Telsizi, yeni bir telsiz modeli olarak geliştirildi. Açıklamada, görüşlerine yer verilen Demir, EHKET’in TSK’ya ilk teslimatının yapılmasının yanı sıra yurtdışına da ihraç edilmeye başlandığını bildirdi.

‘SAYILI ÜLKE YAPABİLİYOR’

“Yeni teknolojilerle güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN son olarak EHKET telsizlerini geliştirdi” diyen Demir, küçük, hafif, çok bantlı, çok fonksiyonlu taktik el telsizi EHKET’in en zor çevre koşullarına dahi uyum sağlayabilecek şekilde tasarlandığını vurguladı. EHKET’in, doğrudan görüş hattının olmadığı yerlerde dahi geniş bant dalga şekli özelliğini kullanarak modern savaş alanlarında ihtiyaç duyulan yüksek çözünürlüklü görüntü ve videoları aktarabildiğine dikkat çeken Demir, şunları kaydetti:

“Yüksek seviye elektronik harp koruma tedbirleri, EHKET’e yüksek beka kabiliyeti kazandırıyor. Türkiye, bugün geliştirdiği yazılım tabanlı telsizleriyle milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer alıyor.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın