Kurtuluş Parkı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Kurtuluş Parkı Ankaralılarındır

Halkın Gündemi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kurtuluş Parkı’nın TED Üniversitesi’nin kampüs alanına dahil edilmesine ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu duruma sıcak bakmasına ilişkin iddiaları değerlendirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptığı açıklamada, “Öncelikle bu iddiaların doğru olup olmadığının Büyükşehir Belediyesi ve adı geçen üniversiteler tarafından açıklanması gerekir. Böyle bir tahsisi tahayyül bile edemeyiz. Kurtuluş Parkı kamusal alan olarak Ankaralılara aittir” ifadelerini kullandı.

‘TAHSİS KABUL EDİLEMEZ’

Ankara’nın nefesi ve doğal SİT alanı olan bir kamusal alanın bir üniversitenin kampüs alanına dönüştürülmesinin mümkün olamayacağını kaydeden Candan, şöyle devam etti: “Burada haberin doğru olmadığına inanmak isterim. Ama burası Türkiye. Ayrıca böyle bir tahsise ne Ankaralı müsaade eder, ne meslek odaları. Bütün bir parkın bir üniversiteye tahsis edilmesi söz konusu olmasa da, parkın kullanılmayan alanına üç üniversite öğrencilerini kapsayan bir öğrenci merkezi kurulacağına yönelik hamleler, toplantıları ve görüşmelerin yapıldığı bilgisi bize de geldi.

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve TED Üniversitesi’nin parkın belli bir bölümünde, özellikle ortada bulunan kullanılmayan alanda bir öğrenci merkezi yapma yaklaşımı içerisinde olduğunu ve projeler yapıldığını duyuyoruz. Bir tahsis ya da yapılaşmanın kabul edilmeyeceği çok açık ve nettir.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın