Nahçıvan-Azerbaycan Koridoru

Nahçıvan-Azerbaycan Koridoru Yeni Bir Dönemin Kapılarını Açtı

Güncel

Azerbaycan Ordusu’nun Dağlık Karabağ harekatını sona erdiren ateşkes anlaşmasının en önemli kazanımının Nahçıvan-Azerbaycan arasında koridor açılması olduğu açıklandı. Böylece Türkiye ile Orta Asya arasında jeopolitik ve jeoekonomik anlamda yeni bir

dönemin başladığı belirtildi. Nahçıvan koridorunun açılmasıyla bölgede yeni ittifaklar kurulacağı üzerinde duruluyor.

Rusya-Azerbaycan-Ermenistan arasında yapılan anlaşmaya göre, Azerbaycan’la Nahçıvan’ı birleştiren yeni koridor oluşturulacak. Ermenistan’ın İran sınırına yakın topraklarında açılacak koridor ile Türkiye ve Azerbaycan tam bir yüzyıl sonra ilk kez kara yolu

ile birbirine bağlanacak.

TÜRK DÜNYASI HARİTADA DA BİRLEŞTİ

Anlaşmanın 9. maddesine göre bölgenin ekonomik ve ulaşım bağlantılarındaki engeller kaldırılacak. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Azerbaycan‘ın batı bölgeleri arasında ulaşım ve iletişim ağları inşa edilecek. Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, “Dağlık Karabağ topraklarının önemli kısmı azat edilerek, tekrar Azerbaycan Cumhuriyeti’ne dönmüş oldu. Bu büyük bir kazanımdır. Nitekim Türk dünyasının haritada da birleşmesine vesile olacaktır” dedi.

EKONOMİK AÇIDAN YENİ DÖNEMİN KAPISI AÇILDI

Kıdırali, “Ekonomi ve turizm alanlardaki ilişkiler bakımından yeni bir dönemin kapısı olan Nahçıvan koridorunun açılması, Dağlık Karabağ’daki zaferin ardından ulaşım alanında da yeni kazanımlara yol açacağı aşikardır. Bu da Bakü-Tiflis-Kars güzergahına güçlü destek oluşturarak tarihi İpek Yolu’nun canlanmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Nişantaşı Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney ise “Türkiye, ABD seçimleri ve pandemi krizini Azerbaycan’a

verdiği destekle iyi değerlendirdi. Kendi derdine düşen Batı’yı Kafkasya’da baypas etti. ABD, Fransa ve Rusya’dan oluşan Minsk grubu gibi büyük bir gücü etkisiz hale getirdi” dedi.

RUSYA ‘BATI’NIN DEĞİL BENİM SÖZÜM GEÇER’ DEDİ

Türkiye ve Azerbaycan’ın Rusya’yı anlaşmaya razı etmesinin büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Güney, şöyle konuştu: “Dolayısıyla ateşkesin Rusya, Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan tarafından onaylanması çok önemli bir gelişmedir. Rusya bu anlaşmayla Ermenistan’a ‘Buralarda benim sözüm geçer, Batı’nın değil’ mesajını da vermiş oldu.

Güney, Türkiye’nin Nahçıvan koridorunun açılmasıyla bölgede yeni ittifaklar kuracağını, bunun jeopolitik ve jeoekonomik haklarını koruması açısından elini güçlendireceğini belirtti.

 

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın