Nasuh Bektaş-Orhan Sarıbal

NASUH BEKTAŞ, CHP MİLLETVEKİLİ ORHAN SARIBAL İLE TARIM VE İTHALATI KONUŞTU

Halkın Gündemi

Nasuh Bektaş, CHP Milletvekili Orhan Sarıbal ile Tarım ve İthalatı Konuştu. Orhan Sarıbal ile bu görüşmenin tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. İşte bu görüşmeden satır başları şöyle:

Sene 1980 nüfus 404- 44 milyon ve buğday üretimi 19,5 milyon ton buğday üretimi yapılıyordu.
Bugün yıl 2021 sığınmacılarla beraber 87 milyon nüfus var ama buğday üretimimiz aynı miktarda. 1980 yılını baz alırsak bugün 40 milyon ton buğday üretmemiz gerekir.
AKP döneminde 70 milyon ton civarında buğday ithal edildi. Bu ithalat için 18-19 Milyar dolar para harcanmış. 2019 yılı ithal miktarı 9 milyon ton ile dünyada en çok buğday ithal eden ülke olduk.
Bizim anlaşamadığımız şu, bizim ülkemizin üretme imkanı varken neden kendi çiftçimizin üretmesine destek vermiyoruz. AKP geldiğinde 2002 yılında 93 milyon dönümde buğday ekimi yapılıyordu. Bugün 68 milyon dönüme düştü. 25 milyon dönüm alanda artık buğday ekilmiyor. Toplamda 35 milyon dönüm alan tarım dışı kalmıştır.
Hollanda, 11 milyon dönüm tarım alanına sahip, bir santimi dahi boş değil. Yani Türkiye’nin tarım dışı kalan alanı Hollanda’nın tarım yaptığı alanın 3 katı büyüklüğünde. 3 Trakya alanı kadar alanı biz ekmiyoruz. Örnek, Hollanda, bizim ülkemizde yaz aylarında domates çok ucuzdur ama gelip bizden domates almazlar. Pahalı da olsa kendi ülkelerinin domatesini kullanırlar. Hollanda’nın tarlalarında domates çıktığı gün kimse Hollanda’ya domates sokamaz.
Biz diyoruz 18 yılda buğday ithalatına verdiğiniz 18-19 milyar doların yarısını çitçimize destek olarak verseydik. İthal edilen 70 milyon ton buğday ülkemizde yetişmez miydi? Soru budur.
Makarna ve un ihracatından elde edilen gelir çiftçimize gelmiyor. Evet tarımda dayalı ticaret yapılsın ama bundan bizim çiftçimiz kazasın istiyoruz.
Tekstil sektörünün büyüklüğü 60 milyar dolar civarında. Sadece pamuğa dayalı olan kısmı 30 milyar dolar. Beyaz altın denen pamuk ülkemizin bir çok yerinde yetişebiliyor. AKP döneminde 14 milyon ton pamuk ithal edildi, bunun için 23 milyar dolar verildi. Sadece son bir yılda pamuk üretiminde 200 bin ton azalma var. AKP döneminde tarım ürünlerinde ısrarla gümrükle vergilerini düşürüp, sıfırladılar.
Ülke halkının sağlıklı beslenmesi için 1 milyon 100 ton değil 4 milyon ton et üretmemiz gerekir. Kanada kişi başına 100 kilo et tüketiyor. Yunanistan yıllık 60 kilo et tüketiyor. Türkiye sadece 14 kilo et tüketiyor. Avrupalıların et tüketimi hesaplanırken, Avrupalılar domuz eti de tüketiyor bunu da hesaba katmanız gerekir. Ortalama 80 kilo civarında kırmızı et tüketiyorlar.
Orhan Sarıbal, işin çözümü siyasal politikaların halktan yana olması, üretimden yana olması gerekir.
Ve ilk işimiz tüm politikaları halktan, üretimden, eşitlik ve adaletten yana kullanacağız.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın