Kuş

Nesli tehlike altındaki türler vurulabilecek!

Spor

Merkez Av Komisyonu önceki gün toplandı. Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Liste türleri arasında yer alan ve nesilleri dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patkaların avlanmasına izin verilmesi, doğaseverler tarafından tepkiyle karşılandı. IUCN verilerine göre, üveyik nüfusu son 40 yılda yüzde 78, elmabaş patka nüfusu ise son 20 yılda yüzde 50 oranda azaldı. Konuya dikkat çekmek ve nesli tehlike altındaki kuşların avının yasaklanması amacıyla 28 kurum ve yaklaşık yüz bin doğaseverin 2020-2021 av sezonunda bu türlerin avlanmasına karşı geldi. Ancak komisyon bir avcının bir av gününde 3 üveyik, 2 elmabaş pakta vurmasına izin verdi.

BİLİMSEL VERİLER GÖZ ARDI EDİLİYOR

Doğa Derneği Koruma Programı Koordinatörü Itri Levent Erkol ve HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan Av Komisyonu’nun görevlerinden birinin korunması gereken canlıları belirlemek olduğunu söyledi. Ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Merkez Av Komisyonu, bilimsel verileri göz ardı ederek karar alıyor. Yayınladığımız raporlarla, tehlike altındaki kuşların niçin avlanmaması gerektiğini defalarca ortaya koyduk. Bu raporları ilgililerle paylaştık. Tüm bunlara rağmen alınan bu yanlış karar, hem Türkiye doğası, hem de Türkiye’deki doğa koruma çalışmaları açısından utanç verici. Türkiye taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt etmiştir. Anayasa’nın 90. Maddesi’ne göre imzacı olduğumuz uluslararası sözleşmeler kanun hükmündedir. Merkez Av Komisyonu, aldığı bu kararla tarihi bir yanlışın altına imza atmış ve Anayasa’ya aykırı hareket ederek nesli tehlike altındaki üveyik ve elmabaş patka kuşlarının avlanmasına izin vermiştir. Bu yanlış kararın sebeplerinden biri Merkez Av Komisyonu’nun yapısıdır. Komisyonun 21üyesinden 9’u avcı, 1’i avlak sahibi, 1’i Atıcılık ve Avcılık Federasyonu, 1’i ise çalışma alanı belirlenmemiş bir sivil toplum kuruluşu.

KOMİSYONDA BİLİM İNSANI YOK

“Üstelik komisyona konunun uzman hiçbir bilim insan dahil edilmiyor. Türkiye doğası ve doğa koruma çalışmalar için alınacak kararların doğadan yana olabilmesi için komisyonun yapısındaki bu aksaklığın giderilmesi gerekiyor. Nesli tehlike altındaki üveyik ve elmabaş patkanın koruma altına alınmasını isteyen doğa koruma kuruluşları ve bireyler olarak, kendilerini savunma imkan olmayan canlıların sesi olduk. Yok etme, yaşat diyerek konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Yorumunuzu Buraya Yazın