O çağrı 6 yıl sonra da olsa cevap buldu

O çağrı 6 yıl sonra da olsa yanıt buldu

Genel

Tarih 20 Ekim 2014 Sivas’tan bildiriyoruz: Sanayiciler milli kalkınma bankası kurulmasını istiyor. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın dileği ancak 2019 sonunda hayata geçiyor. Esasen 1975’te kurulmuş bir kalkınma bankamız var ama yıllar boyunca bir nevi atıl bırakılmış. Bahçıvan sanayide uzun vadeli yatırımları fonlayacak bir kalkınma bankası önerisini 2014’teki o çıkışından sonra da defalarca yineledi. Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, göreve geldiği 2018 yazında Kalkınma Bankası’nın yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 2018 yılının sonunda ikinci yüz günlük eylem planında açıkladığı üzere bankada ikinci bahar dönemi başladı. Ancak bankanın sessizliği sürdü. 17 Şubat 2019’daki “Osmanlı Bankası modeliyle kalkınma olmaz” başlıklı yazıda yine bu kalkınma bankasının önemine vurgu yaptık. Baktık ses çıkmıyor. 21 Ekim 2019 tarihinde 2014’teki haberi anımsatarak, “Bu haberi yapalı 5 yıl oldu. O günden bugüne kalkınma bankası kuruldu ama tabeladan ibaret kaldı. Sanayimizin ucuz ve uzun vadeli finansmana erişimi yok. Bu yüzden yatırımlar dine vurdu. Oysa sanayicilerin bu talebi o kadar önemliydi ki…” diye bir tweet attık.

HAFTASINDA TOPLANTI YAPILDI

Bu tweet üzerinden bir hafta geçti ki Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın 5 Kasım 2019’da basına yönelik düzenleyeceği sohbet toplantısının daveti geldi. O dönem sanırım il dışında olduğumdan basın toplantısına katılamadım. Ancak o dönemden sonra etkin bir iletişime başlayan bankanın açıklamalarını yakından izlemeye başladım. Banka, Kalkınma Bankacılığı, Yatırım Bankacılığı ve Türkiye Kalkınma Fonu olmak üzere üç temel alanda faaliyetlerini hızlandırdı. Banka 5 Kasım’da yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda ihracatın artırılmasına ve ekonominin büyümesine, yerlileştirmeye yönelik yatırımları destekleyen Kalkınma Yatırım Bankası, dönüşüm sürecinde eklenen yatırım bankacılığı ile danışmanlık hizmetini güçlendirecek ve sermaye piyasalarının derinleşmesine katkı sağlayacak. Bankanın hizmetleri arasına eklenen Türkiye Kalkınma Fonu ve alt fonları aracılığıyla da ülkemizin büyümesinde önemli rol oynayan sektörler ve yeni nesil girişimlere yatırım yapılarak özellikle girişim ekosisteminin gelişimi hedefleniyor” mesajı verdi.

YEDİ AYLIK FAALİYETİN ÖZETİ

■ 24 Aralık 2019’da Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında “Bölgesel Kalkınma Fonu” ile “Teknoloji ve İnovasyonFonu” faaliyete geçti. İki ayrı fon ile toplam 750 milyon liralık kaynak yenilikçi yatırımlar için devreye alındı.

■31 Ocak 2020’de Kalkınma Yatırım Bankası, sermaye piyasaları danışmanlığı çerçevesinde ilk sukuk ihracı danışmanlık işlemini Tarım Kredi Holding ile birlikte tamamladı. Kalkınma Yatırım Bankası, söz konusu sukuk ihracı ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden TARKİM Bitki Koruma şirketine 42 milyon TL’lik uzun vadeli kaynak sağlanmasında danışmanlık hizmeti verdi.

■ Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 2020’nin ilk çeyreğinde aktiflerini yüzde 25.7 oranında artırarak 21 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın aktiflerinin yüzde 78.3’ünü oluşturan kredi tutarı ise aynı dönemde yüzde 11.8 artarak 16 milyar TL’ye ulaştı.

■Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası olarak 31 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla kurulu gücü

yaklaşık 3.639 MW olan 476 adet yenilenebilir enerji yatırım projesine yaklaşık 11.7 milyar TL tutarında kredi tahsis etti.

■ Haziran 2020 Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Dünya Bankası’ndan Türkiye’de kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik olarak 25 yıl vadeli 316 milyon avroluk kredi sağladı.

■Yine Haziran 2020’de aldığı kararla Merkez Bankası, yatırım taahhütlü avans kredisini devreye aldı. Bu kapsamda Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, 10 yıla kadar vadeli yatırıma destek TL kredisini her yatırımcıya her firma için 400 milyon Türk lirası ile olmak üzere yatırımcılara sundu.

■ Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu’nda Kalkınma Bankası’nın başlattığını yeni sürece dikkat çekti. ■ Temmuz 2020’de Asya Altyapı  Yatırım Bankası’nın Türkiye Kovid-19 Kredi Limiti altında 300 milyon dolarlık kaynağı onaylanan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, bu kaynağı salgından etkilenen işletmelere üretim ve istihdamı artırmaya yönelik olarak kullandırılacağını açıkladı.

‘SADECE BANKACILIKLA DEVAM EDEMEYİZ’

Ve nihayet pandemi sürecinde, Erdal Bahçıvan’ın dilinde tüy bitiren Kalkınma Bankası, heybesinde üretime sağladığı desteklerle İstanbul Sanayi Odası Meclisi ile video konferans yoluyla da olsa buluştu. Bundan önce İSO Başkanı, geçen yıl kasım ayı sonunda Türkiye Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop’u ziyaret etmişti. Geçen günlerde sizlere Erdal Bahçıvan’ın, sanayinin bir üst lige çıkması için kalkınma bankasının sağlayacağı desteklerin önemine ilişkin görüşlerini aktarmıştık. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay aynı toplantıda, “Sadece bankacılık sistemine yaslanan, alternatif finansman imkanlarından yoksun bir üretim ve yatırım anlayışıyla devam etmemeliyiz. Aksi takdirde, 2000’lerin başındaki likidite dalgasının bizi yönelttiği dışa bağımlı ekonomi tuzağından kurtulmamız kolay olmaz” mesajı verdi.

START-UP’LARA ORTAK OLACAK

İbrahim Öztop da toplantıda, sanayicilere bankanın faaliyetlerini şöyle özetledi: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynaklı 18 milyar TL’lik 10 yıla kadar vadeli Yatırıma Destek Kredisi ile yatırımcıyı faiz ve döviz kurundaki dalgalanmalara karşı koruyacağız. Pandemi nedeniyle işletme sermayesi eksikliklerinin giderilmesi için de çalışmalarımız sürüyor. Dünya Bankası’ndan Kayıtlı İstihdamın Artırılması Projesi kapsamında 316 milyon avroluk finansman temin ettik. Bu proje ile, belirlediğimiz 24 ilimizde işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen özel sektör işletmelerine teknik yardıma erişim imkanı sağlayarak kayıtlı istihdamın artırılmasına destek olmayı hedefliyoruz. Bu yıl kalkınma finansmanı kuruluşlarından temin edeceğimiz ilave kaynakların yaklaşık 1.5 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Teknoparkları canlandıracak 350 milyon TL’lik Teknoloji ve İnovasyon Fonu aracılığıyla özellikle start-up’lara ortak olmayı hedefliyoruz. 400 milyon TL’lik Bölgesel Kalkınma Fonu ile de nispeten ölçeği daha büyük şirketlere ortak olmak suretiyle yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde Eurobond ihracı ve yurtiçinde tahvil ihracı ile kaynaklarımızı çeşitlendirip sanayiye ve iş çevresine sunmayı planlıyoruz.”

ÜRETİM İÇİN OLMAZSA OLMAZ

Ülke için uzun vadeli ve ithal ikameci yatırımları finanse edecek bir kalkınma bankası olmazsa olmazdı. İki yıllık uğraş sonunda banka nihayet sanayicilerin finansman ihtiyacına bir nebze de olsa fayda sağlayacak konuma erişti ve İSO Meclisi’nin karşısına çıktı. Banka bu dönemden sonra tıpkı Eximbank’ın ihracatçılarla olan ilişkisi gibi sanayicilerin stratejik ortağı olacak. Bu anlamda bankanın sermaye yapısının daha da güçlendirilmesinin ülkemizin kalkınmasını sağlayacak yatırımların finansmanı açısından önemli olduğunu bir kere daha vurgulayalım. Türkiye’de bir şeyler üretim ekonomisi anlamında değişmeye başladı. Umarız devamı kararlılıkla gelir.

Yorumunuzu Buraya Yazın