Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Öğrenciler EBA TV’deki Derslerden De Sorumlu Olacak

Güncel

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Öğrenciler, televizyondaki derslerden de okuldaki derslerden de sorumlular. Bunun ölçme ve değerlendirmesi yapılacak ve notlandırma da bu şekilde hayata geçecek” dedi.

Bakan Selçuk, NTV canlı yayınında Berfu Güven ve Ahmed Arpat‘ın  sorularını yanıtladı. Selçuk, 31 Ağustos’ta 09.00’da okullarda İstiklal Marşı okunmasıyla zillerin çalacağını, çocukların evlerinde kendilerine eşlik etmelerini beklediklerini söyledi.

Uzaktan eğitim sürecinin nasıl işleyeceğini kademe kademe belirlediklerini aktaran Selçuk, hangi gün hangi saatte hangi dersin hangi konusunun ne şekilde işleneceğinin, bunun TRT televizyonundaki ve EBA internet içeriğindeki karşılığının ne olacağının, canlı derslerle öğretmenlerin hangi branşta hangi dersleri yapacağının belirlendiğini, içeriklerin de bütün okullara ulaştırıldığını dile getirdi.

Gelecek süreçte yıl içerisinde yüz yüze sınav yapmakla ilgili bir takım çalışmaları olduğunu dile getiren Selçuk, “Şu anda net değil. Nasıl, ne şekilde yapılacağına ilişkin birkaç alternatifimiz var. Bunun ayrıntılarını da önümüzdeki haftadan itibaren netleştiririz” diye konuştu.

Öğretmenlerin derslere okuldan mı evden mi bağlanacaklarına ilişkin soru üzerine Selçuk, ilkesel olarak öğrencileri ve öğretmenleri riske sokabilecek bir iş ve işlem yapmayacaklarını belirterek şöyle devam etti: “Hangi branştaki öğretmenlerimizin hangi gün ne şekilde okulda olacağını, hangi derslerin okuldan yapılabileceğini, zaruri hallerde evlerden nasıl yapılabileceğini, bunlarla ilgili genelgemizi de gönderdik. Bunu okul yöneticilerinin inisiyatifine de bırakıyoruz ki, bazı mahalli ihtiyaçlar değişebilir.”

5 BİN 200 EBA DESTEK NOKTASI

Uzaktan eğitime erişim sorunu olanlar için 5 bin 200 EBA Destek Noktası kuracaklarından bahseden Selçuk, bunların bir kısmının gezici olabileceğini söyledi. Selçuk, “Hiç ulaşılamayan yerlere içinde bilgisayar olan araçlar vasıtasıyla da gidilebilir.

Taşımalı eğitim altyapımız var. Bu çocuklarımızın belli gün ve saatlerde o merkezlerde bazı çalışmalarda bulunması için ortamımız hazır” dedi.  Ziya Selçuk, uzaktan eğitim müfredatını kısmen seyrelttiklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Yüz yüze eğitimin başlayacağı 21 Eylül’de haftanın 5 günü tüm öğrencileri alamayacağımız için müfredatın yetişmesiyle ilgili bazı sıkıntılar olabilir. Ancak müfredattan da çocuklarımızın sorumlu olmasını bekliyoruz. Bundan dolayı da yetişmesi muhtemel olan temel kavramları dikkate alarak bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın televizyonla, canlı dersle ve EBA internetle bağlantısını sağladık. Bir çocuk aynı konuyu birkaç yerden alabilir.”

 

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın