Ziya Selçuk

“Okul müdürü vakayı anlık olarak bilecek”

Güncel

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, HES kodları aracılığıyla Kovid-19 vakalarının okul müdürlerinin telefonlarına anlık bildiriminin sağlanacağı bir yazılım hazırladıklarını söyledi. Selçuk, vakanın bildiriminin ardından sırasıyla yapılacak işlemlerin belirlendiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim çalışmaları ve yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarına ilişkin Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, yüz yüze eğitimde Kovid-19’a karşı güvenliğin HES kodu aracılığıyla sağlanacağını açıkladı.

Bakan Ziya Selçuk, Aydınlık muhabirinin, “60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan öğretmenlere ilişkin ek tedbirler alınacak mı?” sorusunu yanıtladı. Kamu personelinin idari izinli olduğunu söyleyen Selçuk alınan önlemleri anlattı:

“Bütün öğretmenlerimizle ilgili, servis şoförleriyle ilgili HES kodları vasıtasıyla herhangi bir öğrencimizin yakınında, ailesinde bir vaka söz konusu ise o öğrencinin yüz yüze eğitim başladığında okula devam etmemesi konusunda anlık tedbir alıp okul yöneticisinin telefonuna düşecek şekilde (planladığımız) yazılım altyapımız geçen hafta tamamlandı. Biz bütün öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizin tamamını dikkate alarak riskleri elimine etmekle uğraşıyoruz. Kamu personeline ilişkin 3 gün önce genelge yayımlandı. Ondan önce de biz kararımızı almıştık, bu öğretmenlerimizin idari izinli sayılmasıyla ilgili. Çünkü onların böyle bir riski söz konusuyken bizim onları okula davet etmemiz asla söz konusu olamaz. Biz öğretmenlerimizin de her gün tam zamanlı sabah gelip akşam gitmesi şeklinde bir mesai düşünmüyoruz.”

Selçuk okulların temizliği konusunda yardımcı personel ihtiyacı ile ilgili de sorumuzu yanıtladı. Bakan Ziya Selçuk, “Okullarda 54 bin personelimiz var. Bunun üzerine Toplum Yararına Programlardan 80 bin, artı bu sene 10 bin daha ekstra personel aldık. Onaylandı. Bunun illere göre öğrenci nüfusu dikkate alınarak dağıtımı yapıldı” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Bakan Ziya Selçuk’un açıklamaları özetle şöyle:

“İlkokul çocuğunun bir öğretmenin bakışına ve dokunuşuna öğretmenle olan manevi bağına çok önem veriyoruz. Hayatında okul ve ilkokul ortamında bulunmamış ilk kez bu anlamda bir öğretmenle muhatap olacak sınıfta ne nasıl yapılır, düzen nasıl çalışır, bunların hiçbirini bilmeyen bir çocuktan söz ediyoruz. Bilim Kurulu tavsiyesiyle biz küçük sınıflarla ilgili başlama noktasında çok daha kararlıyız. Çünkü bu çocukların akademik ihtiyacı elbette var ama ilk önce manevi ihtiyacı var. Bunu karşılamak için öğretmeniyle az da olsa, her gün tam zamanlı olmayabilir bir şekilde tanışsınlar.

“Yüz yüze eğitime geçildiğinde günler seyreltilecek, müfredat içeriği seyreltilecek ki bunlar bitti, yapıldı ve elimizde hazır. Çocukların sorumluluğu da bu seyreltilmiş müfredattan olacak.

UZAKTAN EĞİTİM

“Bugün elimizdeki en gerçekçi, en güçlü araç, 31 Ağustos için söylüyorum, uzaktan eğitim. Uzaktan eğitim iyiydi kötüydü meselesi değil, uzaktan eğitimi en iyi şekilde nasıl kullanırız, bizim derdimizin adı bu.

“Televizyon kanalları için 10 stüdyo kurduk. 674 öğretmen, TRT personeli ve diğer uzmanlar olmak üzere binden fazla kişi neredeyse 7/24 çalışıyorlar. 3 bin 358 ders ve etkinlik çekimi yaptık. Bir dersin yapılma süreci yaklaşık 5 gün sürüyor.

“Canlı sınıflarla ilgili altyapıda eksiklikler vardı. Canlı sınıfla ilgili imkanlarımızı başlangıca göre 10-12 kat artırıyoruz.

“Uzaktan eğitime erişimle ilgili sorun yaşayan 1,5 milyon çocuğumuz var. Bu tür durumu olan her bir çocuğumuza 17 kitaptan oluşan özel bir set veriyoruz. 5 bin 200 EBA Destek Noktası kuruyoruz. Çok hızlı bir şekilde bu noktaları önümüzdeki haftadan itibaren her yerde görebilirsiniz. Bu noktaları, erişimde zorluk çeken çocukların bulundukları bölgelere kuruyoruz. Onların taşımasını da üstleniyoruz, onların erişimi için Gezici EBA Destek Noktası da hazırlıyoruz. Okullarımızda, halk eğitim merkezlerimizde, BİLSEM’ler ve benzeri kuruluşlarda destek noktalarıyla isteyen her çocuk gelip bu destek noktasındaki özel hazırlanmış, güvenle oturabileceği bir ortamda isterse çalışabilir.

SINAVLAR

“Biz her zaman öğrencimizi zorda bırakmayacak öğrencimizin öğretmenimizin lehine olacak kararları öncelikle alıyoruz. Sınav muhtevası diyelim ki YKS ve üniversiteye girişle ilgili 2. dönemin sonuna doğru ÖSYM’ye verilir. Bizim şimdiden belirlemek istediğimiz ve belirlediğimiz bazı hususlar da var. Ölçme değerlendirme standartları bitmek üzere. Hangi öğrencileri sosyal mesafeye uygun olarak hangi sınıf düzeylerine ne zaman sınava alabiliriz şeklinde simülasyon çalışmaları yapıyoruz. Bunlar en geç bir hafta içerinde belirli bir netliğe kavuşacak.”

OKULLARIN BÖLGESEL OLARAK AÇILMASI

“Okulların şehir bazlı açılması diye bir senaryo ilan etmiştik. Türkiye’deki genel duruma baktığımızda genel durumun bir baz alınacak şekilde belli düzeye gelmesi bekleniyor. Bunun hukuksal altyapısını çalıştık. Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulu bakış açısı çok önemli. Biz yarın bunu yapabiliriz.”

‘ÖĞRETMENLER İŞİNİN BAŞINDA’

Gazetecinin sorusu üzerine Selçuk, Kovid-19 nedeniyle izolasyon altına alınan öğretmenlerle ilgili de açıklama yaptı:

“Biz dedikodunun ötesinde veriye dayalı olarak elbette isim isim saptamalara sahibiz. 957 bin öğretmenimiz içerisinde hangilerinin kronik rahatsızlığı vardır? Hangileri rapor almış ve korona riski söz konusudur? Hangileri 60 yaş ve üzerindedir? Bütün bunları isim isim biliyoruz ve risk grubunda olan bu öğretmenlerimizin okula gelmemesiyle ilgili zaten ilanımızı yapmıştık. Kamuda 4.5 milyon civarında çalışan personel var. Hepsi işinin başında mı? Başında. 1 milyona yakın sağlık personeli var mı? Polisler var mı? Hepsi işinin başında. Daha zekice açıklamalara ihtiyacımız var. Öğretmenler de bu işin sahibiler. Öğretmenin kimliği ve öğretmenlik algısı konusunda biz okulumuzdayız ve işimizin başındayız. Belirli vakalar üzerinden zorlama yorumlar yaparak bir istismar zemini hazırlamak çok doğru değil.”

VAKAYA YÖNELİK TUTUM PROTOKOLÜ BELİRLENDİ

Bakan Selçuk, bir okulda bir öğrenci, personel, servis çalışanının Kovid-19 olması halinde sistemin nasıl işleyeceğini de anlattı: “Okul müdürlerinin telefonlarına anında düşüyor. Düştüğü anda o sınıf, o çocuk, o öğretmen, o aile, hemen protokole bakılıyor, ‘Şu şu işlem şu sırayla yapılacak.’ Biz bunun da ötesine geçerek başka neler yapabiliriz diye ileriye dönük, mesela aşının çıkmasının söz konusu olduğu durum için de simülasyonlarımızı bitirdik. Bu eğitim öğretim yılının tamamı bizim kafamızda bitti. Son haftalara kadar neyi nasıl yapacağız, neye ihtiyacımız var bunların hepsi bizim kafamızda bitti.”

ÖZEL OKULLAR TALEPLERİ DİKKATE ALMALI

Özel okul temsilcilerinin KDV, velilerin de indirim talepleri olduğunun anımsatılması üzerine Selçuk, okulların şartları, ücretleri gibi konularda birtakım çözümleme çalışmaları yapıldığını söyledi: “Temsilcilerle çok uzun soluklu çalışmalar gerçekleştirildi. Biz özel okulların, velilerin talepleri doğrultusunda tedbirler alması noktasında beklentilerimizi çok net olarak ifade ettik. Onların da geçen hafta bir deklarasyonu oldu. Bu talebe uyarak özel okullarda indirim yapma konusunda, her bir okulun şartı, ücreti farklı olduğu için, kirada olan ya da olmayan okullar, okula göre değişecek durum söz konusu. Her okulun bunu yapması konusunda bütün okul temsilcilerinin bir mutabakatı var. Vergi ve benzeri konusunda velilerle ilgili bazı kolaylaştırmalar neler olabilir? Bu konuyla ilgili çalışıyoruz. Velilerimizin taleplerini özel okullarımızın dikkate alacağını umuyorum.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın