TÜRK Eğitim Sen Genel Başkanı Talip

Okullarına açılış kararında Bilim Kurulu belirleyici

Sağlık Yaşam

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın vaka sayısının seyrine göre farklı senaryolar üzerinde çalıştığını söyledi. İkili eğitim, üçlü eğitim, tamamen uzaktan eğitim ya da uzaktan eğitim ile örgün eğitimin karma hali gibi seçenekler tartışılıyor.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan, üniversite öğrencileri ve çalışanlarla birlikte eğitim öğretim camiasının 28 milyon kişiyi içerdiğini söyledi. Geylan, “Eğitim öğretimin başlaması ciddi bir hareketlilik getirecek. Sağlık Bakanlığı’nın Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi iyi niyetle çalışılmış ancak bazı önerilerin okullarda uygulanması zor” dedi.

MEVZUAT DÜZENLENMELİ

Anaokullar ve ilkokullarda sınıflar 48, ortaokullar, liselerde sınıflar ve laboratuvarlar 56 metrekare. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde 4 metrekareye bir kişinin düşmesi için sınıf mevcutlarının 12-16’ya inmesi gerekiyor. Geylan, “Bütün Türkiye’de ikili eğitime geçilse bile bu sayıyı yakalamak çok zor. Zaten mevcut durumda da azımsanmayacak okulumuzda ikili eğitim var” diye konuştu.

Talip Geylan MEB’in farklı senaryolara göre yaptığı hazırlıklara ilişkin de konuştu:

“Uzaktan eğitimle sürecin devam etmesine yönelik hazırlıklar var, ikili üçlü eğitim olmasına yönelik de hazırlıklar var. Temel derslerin örgün olarak verilmesi bazı derslerin de uzaktan eğitimle telafisi gibi bir planlama da konuşuluyor. Olabildiğince az öğrenciyi bir araya getirmek üzerine çalışılıyor. Burada asıl belirleyici olan Ağustos’un 15’ine geldiğimizde Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu olmalı. MEB mevzuatı uzaktan eğitime uygun değil. MEB planlama yaparken mevzuatını buna uydurmak durumunda.”

PERSONEL İHTİYACI

Sağlık Bakanlığı rehberinde sık kullanılan yerlerin, kapı kollarının sık sık dezenfekte edilmesi öneriliyor. Geylan bunun başarılabilmesi için okullarda daha fazla personele ihtiyaç olduğunu söyledi. “MEB’e bağlı okullarda yardımcı personel sayısı yetersiz. Rutin temizlik işlerini yetiştirmekte bile zorlanıyoruz.”

Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde öğretmenle öğrenciler arasında 1 metre mesafenin korunması en çok anaokulu ve ilkokullarda zor olacak. Talip Geylan, “Bunu sınıfta başarmanız çok zor. Bunu yapabilseniz bile, serviste, otobüste, kantinde, teneffüste 1 metre mesafeyi nasıl koruyabilirsiniz?” diye sordu.

Yorumunuzu Buraya Yazın