Yüksek Askeri Şura

Ordunun komuta kademesi değişmedi

Güncel

Yüksek Askeri Şura toplantısı yapıldı. Komuta kademesinde değişiklik olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir Özel Defterine yazdığı notta, “TSK kem gözlere karşı vatanımızın güvenliği ve bekasının teminatı olmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YAŞ üyeleri toplantısı öncesi Anıtkabir’i ziyaret etti ve Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Erdoğan deftere, şöyle yazdı:

“Aziz Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak 2020 yılı toplantısı vesilesiyle huzurunuzda bulunuyoruz. Kurduğun ve bizlere emanet ettiğin Türkiye Cumhuriyetini 2023 hedeflerine ulaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz. Suriye’de, Libya’ya, Doğu Akdeniz’den terörle mücadeleye kadar farklı cephelerde elde ettiğimiz tarihi başarılar ülkemizin gücünü ve ordumuzun yeteneklerini ortaya koymaktadır.”

Erdoğan Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde YAŞ toplantısına başkanlık etti. 45 dakika süren toplantıda Erdoğan YAŞ kararlarını onayladı.

30 GENERAL VE AMİRAL EMEKLİ EDİLDİ

Onaylanan kararlara göre, 30 Ağustos 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl sure ile uzatıldı. 30 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla emekli edildi. Böylece halen 226 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla 247 olacak.

METİN GÜRAK ORGENERAL OLDU

YAŞ kararlarına göre, 30 Ağustos ‘tan itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Metin Gürak Orgeneralliğe, Tümgeneral Veli Tarakçı Korgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Koramiral Ercüment Tatlıoğlu Oramiralliğe, Tümamiral Aydın Şirin Koramiralliğe terfi ettirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Davut Ala ve Sıtkı Varlı Tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya Tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman Tümgeneralliğe terfi ettirildi. Öte yandan Orgeneral Metin Temel ile 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı kadrosuzluk nedeniyle emekli edildi.

ÖNGAY VE SİVRİ’NİN GÖREV SÜRELERİ 1 YIL UZATILDI

3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’nin görev süreleri bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ile 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş’ın görev süreleri de bir yıl uzatıldı.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın