3_gundur_elektrik_yok

ÖZELLEŞTİRMENİN GELDİĞİ NOKTA: ZONGULDAK’TA 3 GÜNDÜR ELEKTRİK YOK

Güncel

Yıllardır özelleştirmenin sakıncaları ve yetersizlikleri üzerine tartışmalar yaşandı, ancak Zonguldak’taki elektrik kesintisi özelleştirmenin sakıncasını somut olarak ortaya koyan örnek oldu. Buradan sormak istiyoruz: Hani özelleştirilen devlet kuruluşları işletme mantığı açısından daha verimli olacaktı. Eğer verimli olmaktan sahiplerinin çok para kazanması amaçlanıyorsa sözümüz yok. Ancak, halkın çektiği, aksayan sağlık hizmetleri, insan yaşamı ile oynamak bu çağda olmaması gereken yaklaşımlar.

www.zhaber.com.tr adlı sitenin haberi aynen şöyle:

Zonguldak’ı etkisi altına alan kar yağışı nedeni ile yaşanan elektrik kesintilerine Enerji-sa çözüm bulamadığı için Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde jeneratörler yetersiz kalmaya başlandı.

3 gün boyunca aralıksız çalışan jeneratörlerde de arızalar yaşanmaya başlayınca acil olmayan ameliyatların durdurulmasına karar verildi. Hastanede enerji tüketebilecek hayati olmayan her şey minimum düzeyde tutulacak veya hiç kullanılmayacak.

Hastane içerisinde personele bilgi vermek amacı ile yayımlanan duyuru şu şekilde:

“Hastanemiz ana enerji hatlarında olumsuz hava koşulları nedeniyle cumartesi gününden beri elektrik sağlanamamaktadır. Cumartesi gününden beri çalışmakta olan hastanemiz jeneratörlerinde ise aşırı yüklenme kaynaklı arızalar yaşanmaktadır. Bu nedenle sorun giderilene kadar aşağıdaki önlemlerin alınmasına karar verilmiştir:

1. Çok hayati olmayan tüm işlemler ve ameliyatlar ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.

2. Hasta odaları haricinde kalorifer fanları kapalı tutulacaktır. Servislerde elektrikli ısıtıcı vs. yüksek miktarda elektrik tüketen hiçbir cihaz kullanılmayacaktır.

3. Radyoloji üniteleri sadece çok acil ve hayati hastalar için açık tutulacaktır.

4- Laboratuvarlar minimal kapasite ile çalıştırılacaktır.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın