Nikol Paşinyan

Paşinyan İstifa Etti Mi?

Dünya

Ermenistan lideri Nikol Paşinyan‘ın istifa ettiği söylentileri yayılıyor.

Ermenistan‘ı kişisel hırslarıyla felakete götüren ABD arka planlı, Kadife Devrim ürünü Nikol Paşinyan‘ın istifa etmesi, Ermenistan siyaset alanında ne tür gelişmelere yol açacak, hep birlikte göreceğiz.

Ancak, Ermenistan‘ın daha akılcı ve komşularıyla dostluk ilişkilerine özen gösteren bir noktaya doğru yöneleceğine inancım yok, dersem, kimse kızmasın.

Çünkü, Ermenistan‘ın sorunlarının tek başına Paşinyan‘a mal edilemeyecek, çok daha derin sosyal ve siyasal denklemlerde aranması gerekiyor.

Bazı İngilizce platformlarda Ermenistan yurttaşları ve Batılı Ermeni kökenlilerle sohbetlere katıldım. Sadece Türk olduğumu öğrenmeleri bile, benim kişisel olarak kim olduğumdan bağımsız olarak içlerindeki kin ve nefreti kusmalarına yetiyordu.

Bu sosyo-psikolojik ortam ile barış olmaz. Ve anlaşılan barış hakkında Ermeniler kendilerine hiç düşünme şansı tanımamışlar.

Paşinyan sonrası Ermenistan siyasi denklemi ne olursa olsun, herkesin şunu iyi bilmesi gerekir ki, soğuk savaş statükosu son ermiştir. Ali Rıza Özkan

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın