Pentagon, Korona paraları

Pentagon, Korona’ya Savaşa Değil Dünya Halkına Savaşa Para Ayırdı

Dünya

Washington Post gazetesinin haberine göre ABD Savunma Bakanlığı, salgınla mücadele için ayrılan 1 milyar doları, uçak motoru parçaları, askeri giysi, İHA gibi siparişlere harcadı.

ABD medyası Koronavirüse karşı mücadele için ayrılan bir milyar doların Pentagon tarafından başka amaçlarla kullanıldığını ortaya çıkardı.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Mart 2020’de salgınla mücadele için Savunma Bakanlığı’na verilen 1 milyar dolar, iç edildi. Pentagon yetkililerinin 1 milyar doları uçak motoru parçaları, askeri giysi, İHA gibi siparişlere harcayıp firmaları ödüllendirdiği belirtiliyor. Bir firma çeşitli projelerle önemli miktarda para almış.

Salgının dünyadaki merkezi haline gelen ABD’de ölü sayısı 200 bini geçmişken, işsizlik binlerce artmaya devam ederken, Pentagon’un tavrı salgın karşısında liberalizmin çöküşünün bir başka yansıması.

ÇİN’DEN ABD’YE: MÜCADELEYE KATIL

Bütün olgulara rağmen ABD tarafı BM Genel Kurulu’nda da Çin karşıtı söylemlerini sürdürdü. ABD Başkanı Donald Trump, Kovid 19 konusunda Çin’i temelsiz iddialarla suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Bin, Trump’ın BM’deki konuşmasına gönderme yaparak, “Yalanlar gerçeğin yerini alamaz” dedi. Wang, şöyle konuştu: “Çin’in salgına karşı tutumu bütün dünyada çok net olarak görülmektedir. Kovid 19 bütün insanlığın ortak düşmanıdır. ABD temelsiz olarak durmadan Çin’e eleştiri yöneltmektedir. Kendi eksiklerini başkalarının üzerine yıkmak istemektedir. ABD başkalarını yaftalamak ve virüsü politika malzemesi yapmak yerine virüs salgınını yenmek için uluslararası toplum ile birlikte ortak mücadele etmelidir.”

Wang, iklim ve doğayı koruma alanlarında da Çin’in sorumluklarını yerine getirdiğini belirtti. Buna karşılık ABD, Paris iklim ve doğa koruma anlaşmasından çekilmişti. Wang, ABD’nin tek kutuplulukta ısrar etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

BM 75. Genel Kurulunda Çin’in daimi Büyükelçisi Zhang Jun da Kovid 19 ile mücadele sorunlarında ABD’yi çok sert eleştirdi, temelsiz suçlamaları kararlılıkla reddettiklerini belirtti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın