PTT Eylemi

“PTT’de Taşeron Düzeni Kaldırılsın”

Halkın Gündemi

PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen üyeleri İstanbul Kadıköy’den seslendi: PTT’de taşeron düzeni kaldırılsın. Sendikamızın üzerindeki baskılar son bulsun. Her geçen gün artan iş yükümüz hafifletilsin.

PTT’de çalışan taşeron işçileri dün Kadıköy’de eylem yaptı. Sendikalı oldukları için baskı gördüklerini, genel başkanlarıyla birlikte yasak döneminde 4 yöneticilerinin işten çıkarıldığını belirten işçiler, sorunlarının çözülmesini istedi.

Yaşadıkları sorunlar nedeniyle bıçağın kemiğe dayandığını belirten işçiler, “Taşeron işçileri olarak yaşadığımız sorunlar yüzünden bıçak artık kemiğimize hatta iliğimize kadar saplandı. PTT bünyesinde çalışan 17 bin taşeron işçisi adına bize verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz” dedi. Pandemi döneminde kahramanlık destanları yazan PTT çalışanlarını biçare duruma düşürüldüğü kaydedilen açıklamada “Biz Türkiye’nin yükünü sırtında taşıyan taşeron işçileriyiz” denildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

‘YA İŞ YA SENDİKA’ TEHDİDİ

“İş yükümüz zaten çok fazlayken sendikalaşmaya başladıktan sonra eşi benzeri görülmedik baskılarla karşılaştık. İş yükümüzü iki katına çıkardılar. Taşeron şirket yöneticilerinden de baskı gördük. Önümüze iki seçenek sundular; ‘Ya iş ya sendika’ dediler. Oysa sendika anayasal bir hak. Hiçbir kurum, kişi ya da kuruluş kanunların üstünde değildir. Bizlere tercih sunanlar açık bir şekilde kanunları yok saymaktadır. Sendikal hakların kullanımını engellemek suçtur. Bu suça ortak olan herkes er ya da geç kanun önünde hesap verecektir.”

NE KANUN NE KARARNAME DİNLEDİLER

Yıllarca PTT’de çalışan, emek mücadelesi veren PTT-Sen genel başkanı ile birlikte 4 sendika yöneticisinin işlerinden edildiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi: “Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile pandemi döneminde işten çıkarmalar yasaklanmasına rağmen PTT içindeki taşeron şirket ve yöneticileri kanunları hiçe sayarak arkadaşlarımızı işten çıkararak suç işlemişlerdir. Üzücü olan PTT’nin asli yöneticilerinin de bu konuya ses çıkarmamalarıdır. PTT içerisinde resmi olarak kurulmuş ve toplu iş sözleşmesi yapma hakkını kazanmış olmamıza rağmen sendikamızın yetkisini tanımayan bu şirket ve yöneticilerini uyarıyoruz.

“Kendini bilmez sarı sendikalar sosyal medyadan bizi desteklemek, işçi arkadaşlarımızın haklarını savunmak yerine birilerinden aldıkları talimatlarla bizleri karalama politikasına başlamışlardır. Buradan diyoruz ki bizler hak ve hukuk çerçevesinde işçilerin emek mücadelesini veriyoruz. Biz sizin gibi sarı sendika değiliz.”

SİYASİ BASKI İDDİASI

PTT içerisindeki taşeron şirket olarak Ege Bölgesi’nde ihaleyi alan Park Konak AŞ firmasının bazı siyasilerin ve milletvekillerinin adını kullanarak kurum içinde baskı, tehdit ve şantaj yaptıklarını öne süren işçiler, açıklamada şunları kaydetti:

“10 yıl boyunca kuruma hizmet etmiş arkadaşlarımızın kendilerinin yönlendirdiği sendikalara üye olmadıkları için ve kendi sendikalarından istifa etmedikleri için çeşitli bahanelerle arkadaşlarımızı işten çıkarmak adına yetki belgemize itiraz etmiş ve mahkemeye taşımıştır. Buradan her iki firmaya da diyoruz ki bizim için kanunlar önemlidir. Sizin ahbap çavuş ilişkiniz bizi asla yolumuzdan geri çevirmeyecektir. Buradan her iki firmaya ve onlar gibi düşünen bütün firmalara sesleniyoruz. Bizler mücadelemizi yasalar ve kanunlar çerçevesinde yapıyoruz. Sizler gibi kanunları yok saymıyoruz. Hukuk devleti olan ülkemizde kazanan yine hukuk ve hukuk çerçevesinde mücadele eden PTT-Sen ve PTT Kargo-Sen olacaktır.”

İŞVERENE ÇAĞRI: MASAYA OTURALIM

İşçiler taleplerini şöyle sıraladı: “Gücünü işçiden ve emeğin kutsallığından alan demokratik, bağımsız işçi sendikaları olarak taleplerimiz;

İlk olarak PTT’de taşeron düzeninin kaldırılması.

Sendikamız üzerindeki baskıların derhal son bulması.

Her geçen gün artan işyükünün hafifletilmesi.

Sürekli maruz kaldığımız baskı, mobbing, işten atılma tehditlerinin son bulması ve burada saymakla bitiremeyeceğimiz sorunlarımıza çözüm üretebilmek adına gerekli çoğunluğu sağlayarak aldığımız yetki belgesinin gerektirdiği doğrultuda sendikamızla masaya oturulmasıdır.

İnsan haklarına temel hak ve hürriyetlere dayalı demokratik değerler ve sosyal hukuk devletine yakışır bir şekilde insanca yaşamak istiyoruz.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın