Rektör ve Öğrencisinin Topraksız Tarım Tesisinde 3 Kat Verim Alındı

Rektör ve Öğrencisinin Topraksız Tarım Tesisinde 3 Kat Verim Alındı

Yurt

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ile yüksek lisans öğrencisi Mert Kalaycı, led ışıklarıyla oluşturdukları tesiste normalden yüzde 95 daha az su kullanarak üç kat fazla verim elde etti. İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ile yüksek lisans öğrencisi Mert Kalaycı, topraksız tarımı özendirmek amacıyla akıllı bahçe oluşturdu.

Geliştirdikleri yerli led aydınlatmalarla bitki yetiştiren rektör ve öğrencisi, yeni nesil bahçede gerekli besinlerin dışında herhangi bir ilaç kullanmıyor. Üniversitenin elektrik ve elektronik mühendisliğinde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Aşkar, 2017’de, aynı bölümde eğitim gören yüksek lisans öğrencisi Mert Kalaycı’nın “bahçelerde topraksız bitki yetiştirme” konulu tezinin danışmanlığını üstlendi. Geçen sürede topraksız tarımda led aydınlatma sistemlerini kullanarak bitki üretmeyi planlayan ikilinin çalışmaları, geliştirdikleri yazılımlar sayesinde olumlu sonuç verdi.

Aşkar ve Kalaycı, bir süre sonra yüksek teknolojiler anlamına gelen “Upper Teknologies’den” esinlenerek “UpTechlabs” ismini verdikleri Ar-Ge şirketini kurdu. Şirketi bir yıl sonra İzmir Tekeli Organize Bölgesi (İTOB) Ticaret Merkezine taşıyan ikili, 2018 yılında TÜBİTAK’tan 150 bin lira hibe desteği aldı.

Prof. Dr. Aşkar, geçen yıl rektör olarak atanmasına rağmen şirketteki çalışmalarına ara vermedi. Topraksız tarımda led ışıklarını kullanarak 30’a yakın ürün yetiştiren rektör ve öğrencisi, geliştirdikleri sistemle TÜBİTAK’tan bu yıl 570 bin lira hibe kredisi aldı.

Rektör Prof. Dr. Murat Aşkar, yeni şeyler geliştirmenin kendisine heyecan verdiğini, öğrencilerine de örnek olabilmek için böyle bir çalışmaya girdiğini söyledi. Akıllı bahçe projesinin kendisi için çok önemli olduğunu belirten Aşkar sözlerine şöyle devam etti: “Daha az su kullanarak topraksız tarım sistemini hazırladık. Bunun için güneş ışığı yerine led ışıklardan oluşan yeni bir sistem geliştirdik. Bitkilerin büyüme sürecine bağlı olarak hangi ışık renklerinin ne şiddette ve ne kadar süre ile gerekli olduğunu uzun bir süre çalıştık. Bitkiler için gerekli besinlerin dışında zirai ilaç kullanmadık. Artık bitkilerimizi tümüyle kontrollü bir şekilde büyütebiliyoruz.”

KİMYASAL MADDE YOK

Aşkar, geliştirdikleri sistemle evlerin depoları ya da garajda bile normal şartlara göre daha hızlı ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan büyüyebilen sebze ve meyveler yetiştirilebileceğini ifade etti.

Mert Kalaycı da sistem sayesinde normale göre yüzde 95 daha az su kullandıklarını söyledi. Kalaycı, “Verimi 3 kat artırdık. Bir bitki normal bir yerde 8 ya da 10 saat güneşlenme zamanına sahipken biz bunu led ile istediğimiz kadar artırabiliyoruz. Sistemimiz için tamamen yerli sensörler, ekipmanlar ve yazılımlar geliştirdik. Sistemimizi akıllı telefon ve tablet yardımıyla uzaktan kontrol ve takip edilebiliyoruz” dedi.

LABORATUVARDA ARKADAŞ

İkilinin hedefi yeni nesil bitki üretim tesislerinde metroda, yeraltında kullanılmayan galerilerde 12 ay boyunca üretim yapılması. Kalaycı, “Bu çalışmayı da rektör hocamın azmi ve desteğiyle başardık. Laboratuvarda onu bir rektör gibi değil de sanki sınıf arkadaşı gibi gördüm” dedi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın