Kovit 19

Risk grubundaki eğitimciler idari izinli sayılmalı

Güncel Sağlık

İleri yaştaki öğretmenler, okulların açılmasıyla birlikte Kovid-19 açısından daha fazla risk altında olacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gül Ergör, belirli hastalıkları olanların idari olarak izinli olma hakkına sahip olduğunu söyledi. Ergör, “Tapu dairesinde çalışandan daha fazla riski olduğunu söyleyemeyiz. Yaşı yüksek olanların daha ağır geçirdiğini biliyoruz. Bazı hastalıklar varsa, raporlu olma, idari izinli olma hakkına sahipler. Maske takarak, mesafeyi koruyarak işlerini sürdürecekle” dedi.

Halk sağlığı uzmanı Ergör, teneffüslerde koridor, kantin ve tuvaletlerde sosyal mesafenin korunmasının çok da mümkün olmadığını söyledi. Ergör, “Türkiye’de günlük vaka sayısı düşmezse örgün eğitim öğretimin başlaması, okullarda salgınların ortaya çıkmasına sebep olur. Okullar tekrar kapanır” diye konuştu.

Sınıfları havalandırmanın en önemli tedbirlerden biri olduğunu berlirten Ergör, kapı ve pencerelerin açık bırakılarak, sınıflara temiz hava girmesi gerektiğini vurguladı.

‘OKULLARIN AÇILMASI SOSYAL OLARAK İHTİYAÇ’

Çocukların eğitime sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Ergör sözlerine şöyle devam etti: “Çocukların, şuan çok düzensiz bir hayatları var. Ailelerin o çocukların disiplini, düzeni, eğitimi gibi sorunları var. Hiçbir sektörü açmayıp evde otursak, kimse hasta olmaz. Çalışan anne ve babalar var.Bu hastalık ne kadar önlenebiliyor buna bakmak durumundayız. Bugünkü koşullarda okullar açılmaz.

Günlük vaka sayısı 500’ün altına inmiyorsa okullar açıldığı gibi kapanır. Okullar açılmayınca çocuklar parkta ya da başka yerlerde yine birbirleriyle oynuyorlar. Okul buradan daha riskli değil.”

Yorumunuzu Buraya Yazın