Rus heyetler Ermenistan'da Karabağ'ı Görüştü

Rus heyetler Ermenistan’da Karabağ’ı Görüştü

Dünya

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaları sonlandıran anlaşmanın ardından bölgedeki durum ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Rus hükümet üyelerinden oluşan heyet Ermenistan’ın başkenti Erivan’a geldi. Geniş katılımlı Rus heyetinin birinde, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Acil Durumlar Bakanı Yevgeniy Ziniçyev bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un beraberindeki heyette Başbakan Yardımcıları Aleksandr Novak ve Aleksey Overçuk, Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova yer aldı.

Askerlerin Konuşlanması Tamamlandı

Ermenistan Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşen Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in verdiği görevin bölgede kanın dökülmesini önlemek olduğunu ve barışı tesis etmek için kendilerini çok işin beklediğini söyledi. Bu görevin dışında, bölgedeki Rus askerlerinin hayatı ve işlerini ilgilendiren konuların yanı sıra askeri ve teknik alanda işbirliğini müzakere etmek istediklerini kaydeden Şoygu, “Geniş bir program ile Ermenistan’a geldik. Bunları hayata geçirmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Ayrıca Şoygu, Rus askerlerinin Dağlık Karabağ’a konuşlanma işlemlerinin tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Ermenistan Rusya İle İlişki Kurmak İstiyor

Rusya ile güvenlik alanında işbirliğini derinleştirmeyi umduğunu söyleyen Paşinyan, “Savaş sırasında Rusya’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteğini hissetti” dedi. Savaştan önce zorlu bir dönem olduğunu, ancak şimdi daha zor bir döneme girdiklerini ifade eden Paşinyan, “Bu süre zarfında Rusya ile güvenlik ve askeri teknik işbirliği alanlarında işbirliğini derinleştireceğimizi umuyorum” diye konuştu.

Bölgedeki jeopolitik durumun farklı hale geldiğini dile getiren Paşinyan, yeni durumun

parametrelerini incelemek gerektiğini ifade etti. Paşinyan, “Ermenistan ve Rusya arasında stratejik işbirliği ve kardeşçe dostluk ruhuyla, yakın ve stratejik gelecekte bağlarımız derinleşmeye devam edecek, etkileşimimiz daha da yakın ve daha stratejik olacak” ifadelerini kullandı.

Lavrov: Ermenistan Anlaşmaya Bağlı Kalacak

Daha sonra, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un yer aldığı diğer heyet, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve heyeti ile bir araya geldi. Lavrov, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Başbakan Nikol Paşinyan’ın Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında

imzalanan Dağlık Karabağ anlaşmasına bağlılıklarını teyit ettiğini söyledi. Lavrov, “Hem Sarkisyan hem de Paşinyan, anlaşmanın ciddi sorunları çözmeye ve hayatları kurtarmaya yardım ettiğinin belirtti. Anlaşmanın uygulanması hususuna bağlı olduklarını teyit ettiler” dedi.

Görüşmelerde ateşkesin sağlanması ve insani operasyonların gerçekleştirilmesiyle ilgili üçlü anlaşmanın eksiksiz olarak uygulanmasıyla ilgili görevlere özel önem verildiğini kaydeden Lavrov, anlaşmanın çözüm konusunda alternatifsiz olduğunun kabul edildiğini, hem

yurtiçinde hem de yurtdışında gözlenen anlaşmayla ilgili şüphe oluşturma girişimlerinin

kabul edilemez olduğunun vurgulandığını belirtti.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın