Evden Çalışma

Salgın Döneminde Evden Çalışma Sağlık Sorunlarını Artırıyor

Sağlık

Salgın nedeniyle eve kapanma ve evden çalışma, birlikte sağlık sorunlarını da getirdi. Psikolojik ve sosyal sorunların yanında el, bilek ve omuz sorunları da yaşanmaya başladı.

İzolasyon önlemleri kapsamında evden çalışma yapanların bilgisayarla daha uzun süre zaman geçirdiklerini kaydeden uzmanlar, bilgisayar kullanım süresi artarken omurga sağlığımızın yanı sıra, el, bilek ve omuzlarda da sorunlar başladığını bildirdiler. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Arel Gereli, “Bilgisayarda çalışırken aşırı ve yanlış kullanım sonucu ellerde, kollarda, omuzda meydana gelen hasar, hastalıkla sonuçlanıyor. Özellikle pandemi sürecinde iş ya da eğitim nedeniyle uzun süre bilgisayar başında kalmanın el, kol ve omuz sorunlarında ortalama yaşı düşürdüğünü ve ameliyat ihtiyacını da iki kat artırdığını gözlemliyoruz. O nedenle klinik olarak emekli bankacılarda gördüğümüz bazı rahatsızlıkları artık ilkokul öğrencilerinde görebiliyoruz” dedi.

AĞRI, UYUŞMA VE GÜÇ KAYBI

Bilgisayar ve cep telefonunda dikkatimizi ekrana verebilmek için uzun süre sabit pozisyonda kalmamız gerektiğini kaydeden Gereli, “Bunun için de tüm kaslarımızı devamlı kasılı şekilde tutuyoruz. Hal böyle olunca; omuz, kol ve ellerimizde kronik kas ve eklem ağrıları, uyuşmalar, spazmlar ve sabah ödemleri görülebiliyor. Devamlı kasılı kalan el, kol ve omuz kasları bir müddet sonra esnekliğini yitiriyor. Sertleşen kasların arasından geçen sinirlerin de sıkışması ile el ve kollarda uyuşma, güç kayıpları görülebiliyor. Devamlı gerim altında kalan kasların kemiğe yapıştığı yerlerde bir müddet sonra ‘sökülme’ olarak tanımlayabileceğimiz durum oluşuyor. Yani devamlı aynı hareketi yapan ve tekrarlayan yüklenmelere maruz kalan eklemler hasar görüyor” bilgisini verdi.

Gereli belirtiler dikkate alınmazsa ciddi sonuçlarla karşılaşılabileceğini ifade etti. Ofiste çalışırken kahve almak ya da yemek için masamızdan kalktığımızı, çocukların okulda ders aralarında koşturup oynadıklarını hatırlatan Gereli, pandemi nedeniyle hareket kabiliyetimizin de kısıtlı hale geldiğini vurguladı.

ELEKTRONİK BAĞIMLILIĞA DİKKAT

Çocuklar açısında dikkat edilmesi gereken unsurların başında “konsantrasyon kaybı, aşırı teknolojik alet kullanımı ve elektronik bağımlılığı” noktalarının geldiğine işaret eden Doç. Dr. Arel Gereli şu uyarılarda bulundu: “Bilgisayardan eğitim alırken dikkat dağıtan uygulamaların anne babalar tarafından denetlenmesi ve kısıtlanması, genel beden sağlığının yanı sıra el, kol ve omuzlar için cep telefonu veya tabletten sosyal medya ve oyun sürelerinin mutlaka kısıtlanması gereklidir. Ekran karşısında dik oturmanın, el ve kolları aşırı bükmeden çalışmak da önemli. Elektronik eşya ile çalışıyorsanız el, kol ve omuzlarınız güçsüzlükten değil aşırı yüklenmeden ağrır. O nedenle spor yaparken güçlendirme yerine açma germe ve esnetme hareketleri yapmak çok daha faydalı olabilir. Yine omuz ve kollarda dolaşımı artırıcı masaj, ısı uygulamaları ağrı kontrolü sağlayabilir.”

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın