Karasu

Salgın günlerinde Karasulu minibüsçülerden zorlama “bize binin baskısı”

Halkın Gündemi

İstanbul’da Karasu’daki taşınmazlar iyi pazarlanınca, Karasu İstanbul’un taşrası gibi olmaya başladı. Nüfus, 25 binlerden 75 binlere fırladı. Pazarcılar bunu fırsat bilip A’dan Z’ye herşeye zam yaptılar. Karasu Kapalı Pazaryeri’nin yan bahçesinden toplanan domatesler kasalara konarak 5 liradan satılmaya başlandı. Bu küçük bir örnek.

Nüfus artışı 1999 öncesinde yapılan Karasu-İstanbul otobüs seferlerini de yeniden başlattı. İstanbul-Karasu seferlerinin başlaması ile birlikte minübüsçüler ile otobüs firmaları arasında kavgada başlamış oldu.

Adapazarı-Kocaali arasında hizmet veren minübüsler, gelen yolcuların evlerine yakın otobüs durakları yerine sadece terminalde indirilmesi için baskı yapmaya başladılar. Sonunda bu bayramda bunu başardılar.

YASAK VAR, UYGULAMA KARARINI KİMİN ALDIĞI BELLİ DEĞİL

Yolcuları yasak diye Sakarya Sev ve Sakarya Vib terminalde indirmeye başladılar.  Otobüs firmaları yasak olduğunu öne sürerek 07:00-19:00 saatleri arasında minübüsçülerin çalıştığı saatlerde yolcuları sadece terminalde indirebileceklerini ifade ettiler.

Bunun üzerine Sakarya’da bulunan 155 Polis İmdat’ı arayarak böyle bir yasağın olup olmadığını sorduğumuzda böyle bir yasağın olmadığını, Sakarya Büyükşehir Belediyesi 153 ;Çağrı Merkezi’nden ayrıntılı yanıt alabileceğimizi söylediler.

153 Çağrı Merkezi’nden de belediyenin böyle bir yasak kararı almadıklarını, şehirlerarası otobüs firmaları konusunda da yetkili olmadıkları yanıtını aldık. Karayollarını arayarak varsa bir yasak kararı hangi yasaya dayanak yaparak böyle bir karar aldıklarını sorunca, böyle bir yasağın olmadığını, otobüs durakları dışında indirme-bindirmenin trafik güvenliği açısından zaten olanaklı olmadığını, otobüs duraklarında da böyle yasak kararı olmadığı yanıtını aldık.

MİNÜBÜSÇÜLER  BASKI YAPIYOR İDDİASI

Bu kez geri dönerek önce Sakarya Sev firmasını arayarak anayasal güvence altında olan seyahat özgürlüğünü yasadışı biçimde çiğnediklerini, bunun da suç olduğunu belirttiğimiz çağrı merkezindeki yetkili, “Minübüsçülerin yolcuları alabilmesi için kendilerine baskı yapıldığını, bu kararın yasadışı bile olsa minübüsçüler tarafından istendiğini, kendilerinin kararı olmadığı” yanıtını aldık.

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK

Yolcu indirme-bindirme kararını sorduğumuz Sakarya Vib yetkilisi ise can güvenliklerinin olmadığını, minübüsçülerin  son derece örgütlü bir yapı olduğunu, çalışanlarını zaman zaman tartakladığını ileri sürerek güvenlik güçlerinin kendilerine sahip çıkmadığından yakındı.

SORUYORUZ

Salgın günlerinde otobüsler kadar geniş olmayan, sosyal mesafenin daha sağlıksız uygulanabildiği minübüslere binmeye zorlanmak doğru bir karar mı? Adapazarı Emniyetine, Karasu Emniyetine, İçişleri Bakanlığına soruyoruz. Salgın günlerinde daha dar ve sağlıksız minübüslerde yolcululuk yapılmaya zorlanmak, terminal dışında indirme-bindirme yaptırmamak yasal mı?Ayasada güvence altına alınan seyahat özgürlüğünü kısıtlamak suç değil mi? Karasu-Kocali minübüsçülerinin hakkındaki bu iddiaları araştıracak mısınız, gerekli işlemleri yapacak mısınız? Bizim de geliş gidişlerde tanık olduğumuz minübüsçülerin yasa dışına çıkan girişimlerine bir dur diyecek misiniz?

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAK ANAYASAL SUÇ

Yasal haklarımızı kullanmak üzere bayramın ardından suç duyusunda bulunacağız. Karasu’da bu karara imza atanlar ise yasayı değil anayasayı çiğnediklerini ve suç işlediklerinin farkında değilller. Nevzat Yılmaz

Yorumunuzu Buraya Yazın