Sarar

Sarar’da yetkili sendika Öz Büro-İş

Yurt

Eskişehir 1. İş Mahkemesi SARAR Büyük Mağazacılık Tic. AŞ’de yetkili sendikanın Öz Büro-İş olduğuna karar verdi.

Öz Büro-İş’ten yapılan açıklamada, sendikanın 28 Mayıs 2019 tarihinde 365 üyesi ile yeterli çoğunluğu sağladığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yetki tespiti aldığı, ancak SARAR işverenliğinin haksız itirazı üzerine konunun yargıya taşındığı bildirildi. Yargı sürecinde, duruşmaların yapıldığı, keşfe gidildiği, dosyanın bilirkişiye gönderildiği kaydedilen açıklamada, “Yargılama sonucunda Eskişehir 1. İş Mahkemesi tarafından 2019/638 E. Sayılı dosyası ile yetkili sendikanın Öz Büro İş Sendikası olduğuna karar verilmiştir.

SARAR’da çalışmakta olan üyelerimiz adına toplu iş sözleşmesi yapmak için önümüzde hiçbir yasal engel bulunmadığı mahkemece ispatlanmıştır. Çok açık ki SARAR işverenliğinin bu sonuca itirazı süreyi uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır” denildi.

Açıklamada daha sonra şu ifadelere yer verildi:

“Öz Büro-İş Sendikası olarak çalışma barışının bozulmaması için bir yılı aşkın süredir üyelerimizin anayasal hakkı olan sendikaya üye olma hakkına saygı duymasını beklemekteyiz. Fakat artık sabrımız ve sürecin barışçıl yollarla çözüleceğine olan inancımız tükenmek üzeredir. SARAR işverenliğinden sonucu kesin olan bu süreci daha fazla uzatmamasını ve işçileri daha fazla mağdur etmemesini bekliyoruz.”

Yorumunuzu Buraya Yazın