Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü

SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER ÖRGÜTÜ:2020’DE EN AZ 50 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Güncel

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) 2020 yılında en az 50 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı. Gazetecilerin çoğunluğunun yolsuzluk, organize suç, çevre ve doğanın tahrip edilmesi gibi konuları araştırdıkları için kasten öldürüldüğü kaydedildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, basın özgürlüğüyle ilgili yayımlanan yıllık raporunda bu yıl en az 50 gazetecinin yaptıkları haberler sebebiyle öldürüldüğünü açıkladı. Son 10 yıl içinde gazetecilik mesleği sebebiyle öldürülenlerin sayısı ise en az 937 oldu.

RSF’nin tespitlerine göre söz konusu gazetecilerin büyük çoğunluğu yolsuzluk, organize suç, çevre ve doğanın tahrip edilmesi gibi konuları araştırdıkları için kasten öldürüldü. Çoğu gazetecinin çeşitli gösteriler sırasında haber yaparken öldürüldüğünün belirtildiği raporda, bu yıl haberciler için en tehlikeli ülkelerin Meksika, Irak, Afganistan, Hindistan ve Pakistan olduğuna işaret edildi.

Dünya çapında yüzlerce gazetecinin de Kovid-19’dan yaşamını yitirdiği, ancak bunların kaçının mesleki çalışmaları nedeniyle enfekte olduğunun belirlenemediği vurgulandı.

Mısır, Rusya ve Suudi Arabistan’daki hapishanelerde tutulan 3 gazetecinin de Kovid-19’a yakalanmaları sonucu tıbbi bakım eksikliği nedeniyle yaşamını yitirdikleri belirtildi.

Diğer yandan RSF, “mesleği dışındaki gerekçelerle tutuklanan ya da tutuklanma gerekçesi net olmayan vakalar” olarak tanımladığı olayları raporlarına yansıtmıyor. Bu nedeniyle raporlarının güncellenmesi gerektiği konusunda eleştiriliyor.

İran’da 12 Aralık’ta Ruhullah Zem’in idam edilmesi ile 30 yıl sonra ilk kez bir basın mensubunun çarptırıldığı ölüm cezasının infaz edildiği belirtilen raporda, bu yıl öldürülen 50 gazeteciden 2’sinin de kadın olduğu bildirildi.

Etiketler

Yorumunuzu Buraya Yazın